Олиото стигна 3 лв./л в бакалиите, на международните пазари цените тръгнаха надолу след пик

Екип на Агрозона
Екип на Агрозона
5 Минути

Незапомнената суша в Европа и ниските добиви на повечето земеделски култури започна да се усеща от крайните потребители по търговската верига. Цената на олиото в малките магазинчета на места в страната вече достигна 3 лева за литър. Това става ясно от справка в статистиката на аграрното министерство за пазара на олио у нас. С 20 на сто е поскъпнала слънчогледовата мазнина във Велико Търново, където се продава най-скъпото олио в страната. Заедно със старопрестолния град, солено плащат за олио също така в Габрово, Ловеч, Плевен и Ямбол. Малко под психологичната граница са цените в останалите области, като най-евтино олиото може да се намери във Варна. По-слаб ръст има при цените в големите търговски вериги, движение почти няма на борсите, където увеличението е около 17 ст. на литър, сочат данните на Държавната комисия по стокови борси и тържища (ДКСБТ). «Търговците все още опипват пазара заради по-сухата година и по-лошата реколта и е рано за прогнози. Следващите десет дни ще се очертаят ценовите проявления и при слънчогледа и при олиото», коментира за Агрозона изпълнителният директор на Държавната комисия за стокови борси и тържища Владимир Иванов.

 

Цените се подскачат нагоре и надолу

 

Причина за ценовата промяна са по-ниските добиви от слънчоглед и недостигът на суровина. Нерафинираното слънчогледово олио на борсата в Ротердам до преди половин месец вървеше стръмно нагоре, последва срив и тези дни отново има поевтиняване с 45 долара до 935.00 долара на тон. Тази тенденция обаче няма да се отрази веднага в цените на дребно у нас, ако изобщо пазарът и обърне внимание.

За сравнение подобни цени на рафинираното слънчогледово олио по магазините за последно е имало през 2012 година, когато отново имаше много слаба реколта от слънчоглед.

На Софийската стокова борса при маслодайния слънчоглед от място цените остават непроменени – 710.00-730.00 лв./т, а продавачите също предлагат еднакво на 740 – 760 лв./тон без ДДС.

При съседите 30% по-малка реколта

Производството на слънчоглед в Румъния намалява с 30% в национален мащаб, а цените експлодират само за две седмици, съобщава румънската преса. Румъния е най-големият производител на слънчоглед в Европейския съюз, с производство от 3,4 милиона тона през 2019 година.

Въпреки това земеделските производители при съседите изчисляват спад на производството с почти една трета от националното ниво през тази земеделска година, до 2,4 милиона тона, поради пролетната суша в страната и лятото в някои части на страната. В същото време продажната цена на слънчогледа се е увеличила с 31% за две седмици, от 1450 леи / тон на 1900 леи / тон, съобщава  Ziarul Financiar.

Като цяло Европейският съюз очаква трите държави най-големи доставчици на слънчоглед – Румъния, Франция и Украйна, да имат по-ниски производства спрямо 2019 г. поради сушата.

Украйна остава сериозен играч

Междувременно Киев се похвали, че е световен лидер в износа на слънчогледово масло, като експортът от Украйна достигна рекордните 6,68 милиона тона. Украйна е увеличила през последната стопанска година износа на основни растителни масла с 5,28 млрд. долара, което е с 16,9% повече в сравнение с предходния сезон.

Дялът на бившата съветска република в световния износ на слънчогледово масло е 54,9%. За сравнение, частта на Русия на този пазар в края на сезона е 26,2%, Аржентина – 6,2%, Европейският съюз – 5,1%, Турция – 3,3%. Според оценките на Министерството на земеделието на САЩ (USDA), през стопанската 2020/21 година Украйна ще остане световен лидер в износа на слънчогледово масло.

 

Цени на нерафинираното слънчогледово олио на борсата в Ротердам (спот)

 

Дата Цена (долара/тон)
28.08 860
9.09 945
16.09 1050
25.09 970
28.09 985
2.10 935
5.10 925

 

Agrozona.bg e специализиран новинарски сайт за бизнес и земеделие. Нашата цел е да информираме своите читатели за новостите и добрите практики в агробизнеса у нас и по света. Agrozona.bg Ви предоставя експертни анализи и съвети за успешна реализация в сектора, а също така информация за важни срокове и събития. При нас ще намерите още и интересни и полезни съвети за вашето хоби. Екипът на Агрозона подготвя цялото съдържание на сайт и списание Агрозона. В него участват 4 журналисти, както и стажантите, които се учат на аграрна журналистика в редакцията на Агрозона

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА