Очакванията за добра зърнена реколта призимяват цените

Екип на Агрозона
Екип на Агрозона
3 Минути

В последната седмица на месец май цените на основните зърнени контракти по световните борсови пазари продължават да са с посока надолу поради позитивните очаквания относно реколтата. Пшеницата в САЩ загуби нови 3 долара до 281 щ.д./тон, тази във Франция слезе с 13 евро до 233 евро/тон. Цената и в Украйна, и в Русия следва тенденцията с минус 2 и 3 долара до съответните 268 и 265 щ.д./тон. При  царевицата в САЩ има също продължаващо понижение с 4 долара до 300 щ.д./тон, в Украйна без промяна и 281 щ.д./тон.

Ечемикът във Франция вече е с котировки за нова реколта и цената се спусна стръмно с минус 22 евро до 211 евро/тон, а в Украйна отново без промяна и 244 щ.д./тон за стара реколта. Рапицата в Европейския съюз /Еuronext/ също следва низходяща крива с минус 7.75 евро до 520.25 евро/тон. Нерафинираното слънчогледово олио на борсата в Ротердам стана пак рекордьор с понижение от 60 долара и цена 1550 щ.д./тон, а рафинираната захар е единственото изключение в общата картина с плюс 4.10 долара до 457.50 щ.д./тон на борсата в Лондон, съобщават експертите от Софийската стокова борса.

В подкръг „Зърно“ на ССБ котировките през седмицата следват световните тенденции, за хлебна пшеница цените са минимално надолу през последните седем дни: 370.00 – 390.00 лв./тон продава, при царевицата търсенето е на 380.00 лв./тон, продавачите не котираха, а при маслодайния слънчоглед анонсите са без промяна – от 1000.00 до 1100.00 при купувачите и 1150.00 лв./тон при продавачите. Всички цени са без ДДС.

В подкръг „Хранителни стоки” цените на основните суровини продължават да бъдат стабилни и непроменени.

Международният съвет по зърното (IGC) очаква глобална реколта от зърно от над 2,29 милиарда тона (без ориз) през сезона 2021/22, стана ясно в края на миналата седмица. Това е нов рекорд и според анализатори е с 5 милиона тона над прогнозата, направена в края на април. Следователно обемът на реколтата през сезон 2020/21 ще бъде надвишен със 72 милиона тона. Тъй като очакваното потребление също е коригирано нагоре, а именно с около 11 милиона тона в сравнение с предходния месец, не може да става дума за свръхпредлагане. Очаква се запасите в световен мащаб да достигнат 595 милиона тона в края на настоящия сезон. Според IGC това би било с 5 милиона тона по-малко в сравнение с края на 2020/21.

СВЪРЗАНИ НОВИНИ
Agrozona.bg e специализиран новинарски сайт за бизнес и земеделие. Нашата цел е да информираме своите читатели за новостите и добрите практики в агробизнеса у нас и по света. Agrozona.bg Ви предоставя експертни анализи и съвети за успешна реализация в сектора, а също така информация за важни срокове и събития. При нас ще намерите още и интересни и полезни съвети за вашето хоби. Екипът на Агрозона подготвя цялото съдържание на сайт и списание Агрозона. В него участват 4 журналисти, както и стажантите, които се учат на аграрна журналистика в редакцията на Агрозона

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама