Очаква се сериозен ръст в цената на свинското месо

Васил Русев
Васил Русев
3 Минути

След като през първите три месеца на 2019 г. цените на едро на свинско месо бяха относително ниски в сравнение с последните 3 години – на ниво от 3,10-3,20 лв./кг кланично тегло, през следващите два месеца се прогнозира те да нарастват до около 3,50 лв./кг. Причината е очакваният огромен недостиг на свинско месо в Китай и насочване на европейското производство усилено към износ, водещо до ръст в цените. Очакваното ценово равнище е с близо 22% над нивото, отчетено през месец май на изминалата година, според Центъра за икономически изследвания в селското стопанство – САРА..

• Българските цени на свинското месо се влияят от европейските, които отбелязаха увеличение с 10% на годишна база, надвишавайки също и средното равнище за петте години от 2014 г. до 2018 г. Причината за възходящата динамика е растящият експорт от ЕС. Основната дестинация е Китай – 38.8% (+13% спрямо същия период на 2018 г.), следвана от Япония – 11% от количеството на износа (+8% на годишна база).

• Въпреки, че европейските цени на едро на говеждо и телешко месо отбелязват понижение, задържайки се стабилно под нивото на 2018 г., българските цени ще останат на нивата от предходната година като причина е, че те вървят с около 23% по-ниско от средноевропейските. Според официалните данни през м.януари в кланиците са произведени 480,5 тона говеждо и телешко месо (753 т през същия месец на 2018 г).

• Прогнозира се през идните два месеца цените на едро на пилешкото месо да се задържат около 2,95-3,00 лв./кг кланично тегло, което е с 2,2% под равнището за същите месеци на миналата година. През първия месец на 2019 г. в кланиците са произведени 7687,6 тона месо от бройлери, което е с 15,7% над произведеното количество през януари 2018 г. Много е вероятно цената на пилешкото да продължи да се покачва, заради очакваният ръст при свинското месо, което ще поддържа цените на другите меса.

• Цените на агнешко месо от „тежки агнета“ в ЕС се движат с около 11,6% под нивото за същия период на 2018 г., докато при ценовото равнище на месото от „леки агнета“ се наблюдава увеличение с над 10%. Българските цени се задържат над европейските за месо от „леки агнета“, което не предполага прогнозиране на съществен ценови ръст.

• Според прогнозните данни на ЕК през 2019 г. се очаква слабо намаление при консумацията на говеждо и телешко месо – от 11 кг до 10,8 кг на глава от населението, както и на агнешко месо – 2,3 кг до 2,2 кг на глава от населението, поради недостатъчното задоволяване от местно производство. В дългосрочен план влияние върху консумацията ще оказват повишеното търсене на преработено месо и тенденцията за хранене извън дома.

Avatar photo
Автор: Васил Русев
Васил е журналист в уебсайт и списание „Агрозона“ от август 2018 година. Роден е през 1983 година в Пловдив. Възпитаник е на Националната професионална гимназия по горско стопанство "Христо Ботев" в град Велинград и на Софийския университет "Св. Климент Охридски". Работи като журналист от повече от 10 г., а опитът му е съсредоточен в длъжностите - репортер, редактор и водещ. Личните му интереси са свързани с историята, политиката, природните процеси и спорта.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА