Министърът на околната среда и водите Асен Личев издаде заповед, с която обявява за защитено вековно дърво на 300 години в землището на село Главановци, община Трън. Дървото е от вида цер – Qersus cerris, и е с височина 22 метра, обиколка на ствола 3,90 метра, съобщиха от пресцентъра на МОСВ.
Със заповедта се забранява изкореняване, отсичане, кастрене, чупене на клони, нараняване на стеблото и всякакви други дейности, които могат да доведат до унищожаването или увреждането на вековното дърво. Според Закона за биологичното разнообразие то се вписва в регистъра. РИОСВ – София трябва да го обозначи.
Още 11 дървета, растящи на територията на Природен парк (ПП) „Странджа“ са обявени за вековни
Шест от тях се намират на територията на Държавно горско стопанство (ДГС) – Малко Търново, четири са в ДГС – Звездец и Държавно ловно стопанство – Граматиково и едно в горите на ДГС – Кости, съобщиха от Изпълнителната агенция по горите.
Старите дървета са на възраст от 150 до около 600 години
Пет от тях са от вида странджански дъб (Quercus hartwissiana Steven), който е известен още като лъжник. Това наименование дъба получава заради неговата прилика с други видове дъб – по листата прилича на източния горун, по кората – на цера, а по жълъдите – на летния дъб. Лъжникът е смятан за родоначалник на всички видове дъбове в Европа и е разпространен единствено на територията на парка.
Останалите са: два броя от вида цер (Quercus cerris) и по едно: обикновен габър (Carpinus betulus L.), източен бук (Fagus orientalis), благун (Quercus frainetto) и зимен дъб (Quercus petraea).
Горите на парка заемат над четири пети от неговата площ
В най-голямата защитена територия в България вековните гори са 30% от горските насаждения и това е много повече от средното за страната. Естествените масиви от стари гори – зелените великани на Странджа, са най-ценните консервационно значими местообитания.
Първоначално са обявени 17 вековни дървета – 16 дъба и 1 бук, като най-старото от тях се намира в село Забернево и е близо 1000-годишен дъб благун.