Общи проекти и научен обмен договориха Русенският университет и Селскостопанска академия

Лилия Александрова
Лилия Александрова
2 Минути

Русенският университет и Селскостопанска академия ще си сътрудничат със съвместни проекти и научен обмен за повишаване качеството на научноизследователската и приложна дейност и на обучението, свързани с развитието на високотехнологично и конкурентно земеделие. Това ще стане по силата на рамков договор за двустранно сътрудничество, който бе подписан от председателя на Селскостопанска академия (ССА) -София – проф. д-р Тотка Трифонова и ректора на Русенския университет „Ангел Кънчев“ проф. д-р Велизара Пенчева.

„Изключително силно разчитаме на сътрудничеството си със Селскостопанска академия в областта на научните изследвания и обучението на докторанти“, каза ректорът на Русенския университет, и даде пример за успешни проекти, реализирани от екипи на двете институции. От своя страна проф. Трифонова заяви, че подписването на споразумението е потвърждение на готовността на Селскостопанска академия за работи и да утвърждава взаимодействието си с висшите училища.

Шест почвозащитни технологии за отглеждане на зърнено-житни култури (пшеница и царевица) на наклонен терен, включително система машини за тяхното осъществяване бяха създадени в периода 2004-2015 година от екип от Русенския университет и Института по почвознание и агротехнологии и защита на растенията „Никола Пушкаров“ – София, под ръководството на чл.-кор. проф. Христо Белоев и проф. Петър Димитров.

Тези методи и машини са патентовани и признати за изобретения от Патентното ведомство на Република България. Методите са: прорязване с ходообразуване, вертикално мулчиране и браздооразуване с прорязване и ходообразуване. При тяхното прилагане, напречно на наклона на склона, значително се ограничава водната ерозия на почвата, намалява се уплътняването и се увеличава почвеното органично вещество. От там нараства добивът на пшеница и царевица между 25 и 30%.

Шестте технологии, в които са включени тези методи, са утвърдени от Експертни съвети на Селскостопанска академия като научни продукти за масово внедряване в селското ни стопанство. Две от технологиите за минимална обработка на почвата при отглеждане на пшеница и царевица на наклонени терени са наградени и със златен медал на Международното селскостопанско изложение АГРА 2009.

СВЪРЗАНИ НОВИНИ
Лилия Александрова е журналист в „Агрозона“ от 2013 г. Има магистърска степен по Международни отношения и бакалавърска степен по Бизнес администрация. Интересите ѝ са в областта на политическата интеграция и Европейския съюз, агропредприемачеството, образованието, труда и социалната политика.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама