В Добричко обявиха с какво може да се третират нивите срещу ливадна пеперуда. Вижте кои препарати са разрешени

Екип на Агрозона
Екип на Агрозона
3 Минути

Към настоящия момент най-уязвими са люцерновите посеви, дините, пъпешите и зеленчуковите култури.

На база подаден сигнал до областния управител от отдел „Растителна защита“ в Областна дирекция „Безопасност на храните“ – Добрич, областният управител изпрати писмо до кметовете на общини в област Добрич с указания за спешно свикване на общинските епизоотични комисии във връзка с увеличения каламитет на кафява ливадна пеперуда. В сигнала специалистите от ОДБХ алармират, че разпространението на насекомото е в стадий трето поколение, което крие сериозни опасности от унищожаване на растенията.

Проблемът е разискван и на държавно ниво и в тази връзка има издадена заповед на Министерство на земеделието и Министерство на околната среда и водите, с която се указват точните продукти за третиране. В Сигнала си до областния управител ОДБХ посочват конкретни продукти за прилагане.

В резултат на високите температури сроковете за преминаване от една фаза в друга на неприятеля са съкратени. Масова поява на пеперудите от трето поколение е започнала на 2 август. Пеперудите приемат нектар от различни цъфтящи растения за да узреят полово. Активни са както през деня, така и през нощта, но масовият им летеж е около 23-24 часа.

Привличат се от светлина и хранителни атрактанти (ферментиращи течности). Оптималната температура за летежа и копулацията е 20-25ºС. Един женски индивид снася от 40 до 600 яйца на групи по 2-20 от долната страна на листата. Яйцеснасянето е след залез слънце и през нощта, при температура на въздуха не по-ниска от 18ºС, ембрионалното развитие е от 3 до 9 дни.

Възрастните гъсеници често сменят растенията, след като унищожат листата в дадена местност, преминават значителни разстояния с помощта на въздушни течения, като продължават да унищожават растителността по пътя си. Младите гъсеници се развиват по-често по плевелната растителност, а по-възрастните по културните видове.

Гъсениците от трето поколение са най-многобройни и причиняват най- големи загуби, предупреждават от областната дирекция на БАБХ. От там препоръчват на земеделските производители да обследват площите с пролетни култури, като се обърне особено внимание на късните посеви. Към настоящия момент най-уязвими са люцерновите посеви, дините, пъпешите и зеленчуковите култури.

 

Agrozona.bg e специализиран новинарски сайт за бизнес и земеделие. Нашата цел е да информираме своите читатели за новостите и добрите практики в агробизнеса у нас и по света. Agrozona.bg Ви предоставя експертни анализи и съвети за успешна реализация в сектора, а също така информация за важни срокове и събития. При нас ще намерите още и интересни и полезни съвети за вашето хоби. Екипът на Агрозона подготвя цялото съдържание на сайт и списание Агрозона. В него участват 4 журналисти, както и стажантите, които се учат на аграрна журналистика в редакцията на Агрозона

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА