Днес се провежда конференцията “Зеленият град – България”, организирана от Посолство на Холандия в България, Асоциацията на производителите на декоративни растения и Съюза на ландшафтните архитекти. Събитието е в хотел “Хилтън”. На официалното откриване присъстваха Н. Пр. Том ван Оорсхот – посланик на Кралство Нидерландия в България, Деница Николова – зам.-министър на регионалното развитие и благоустройството, Красимир Желязков – зам.-министър на околната среда и водите, Огнян Златев – ръководител на представителството на Европейската комисия у нас и Елица Николова – секретар на Президента на България по икономика, развитие на регионите и инфраструктура. Въпреки че вчера следобед Министерството на земеделието и храните обяви, че в събитието участие ще вземе и зам.-министърът на земеделието и храните Георги Костов, той не присъства в официалната му част.
Модераторът на конференцията Кирил Вълчев от “Дарик” радио каза, че за пръв път инициативата “Зелен град” е обявена през 2002 г. в Холандия по време на световния фестивал на цветята “Флориада”. Днес в световен мащаб 54% от населението живее в градовете, в тях се генерира и 80% от брутния вътрешен продукт на света. Затова те могат да допринесат за устойчивото развитие, каза посланикът на Холандия Н. Пр. Том ван Оорсхот. Той изрази надежда да бъде създаден зелен град с българо-холандско сътрудничество.
На въпроса дали в българското законодателство се планува въвеждане на текст, с който зелени покриви и фасади да станат задължителни в изграждането на сгради, Деница Николова, заместник-министър на регионалното развитие и благоустройството, каза: “Като задължителен елемент ние трудно бихме могли да ги заложим.” и допълни, че и Законът за обществените поръчки не го позволява – би било в някаква форма ограничаващо. Тя обясни, че това е решение на проектантите. Николова посочи като добър пример обновяването на изложбен център в Бургас, в Морската градина, чийто покрив е зелен – с цветя и зелена площ.
На този фон Огнян Златев от българското представителство на ЕК каза, че 75% от населението на Европейския съюз живее в големите градове и те са гръбнакът на европейската икономика. За последните 10 г. 5% от територията на ЕС е покрита с бетон, а магистралите са нараснали с 41%. Затова зелените градски зони имат съществено значение за запазване на биологичното разнообразие.
В края на официалната част беше подписан Меморандум за съвместно сътрудничество между Съюза на ландшафтните архитекти и Асоциацията на производителите на декоративни растения в България, с който официално страната ни стана една от страните, участващи в платформата “Зеленият град”.
Част от днешната конференция е и откриване на Фестивал на зелените идеи (Green Fest) в пространството между хотел “Хилтън” и музея “Земята и хората”.
Анета Стефанова