НСЗКБ: Подкрепяме справедливия протест на сектора, утре ще бъдем пред МЗХ

Павлина Георгиева
Павлина Георгиева
5 Минути

Николай Момчилов: Въпреки желанието ни да участваме в срещите между МЗХ и министър-председателя, в тях взеха участие само удобните за министър Вътев организации

Национален съюз на земеделските кооперации в България подкрепя протеста, организиран от Инициативния кометитет и утре ще се присъедини към протестните действия. Това съобщи в интервю за Агрозона Николай Момчилов, председател на НСЗКБ.

“Подкрепяме справедливите протести на сектора, така че утре ще бъдем пред Министерство на земеделието. Многократно изпращахме писма с искане за среща с министър Вътев, със желанието да обсъдим именно инициативите от негова страна за изработването на нов Закон за кооперирането в земеделието, но към настоящия момент все още нямаме такава покана, не е провеждана среща с нас”, заяви Момчилов.

“Многократно изявявахме желание за участие в тези срещи между сектора, МЗХ и министър-председателя, но до този момент не сме поканени, както и много други брашови организации в сектора. Диалогът тече между министър Вътев, Българска аграрна камара и Национална асоциация на зърнопроизводителите. Може би това са удобните организации, с които е удобно да се говори. Не е тайна все пак, че председателя на асоциацията на  зърнопроизводителите беше и съветник на министър Вътев. Може би те имат доста по-тесни отношения и поради тази причина се разговаря само с тях”, коментира Момчилов.

Нулева законодателна инициатива и липса на диалог

“Как да оценя работата на министъра при липсата на каквато и да е законодателна инициатива. Просто няма как да я оценя. Няма нищо, което да е започнало като законодателни инициатива. Във всяка една негова медийна изява, във всяко интервю, той обяснява как има нужда от коопериране на земеделието, но към този момент смея да твърдя, че той дори не е прочел Закона за кооперациите”, посочи още той.

“Надявам се това, че не влизат в контакт с нас по темата, да е някаква грешка от тяхна страна, въпреки че съм убеден, че не е точно така. Все пак искането за нов Закон за за браншовите организации, поне това което касае нас като земеделската кооперация, смея да твърдя, че ние имаме закон, по който сме регистрирани и който представлява наистина Закон за браншова организация. Националния съюз на земеделски кооперации е именно една браншова организация, която е регистрирана по такъв закон”, поясни Момчилов.

“Що се касае за закона за Браншовите организации там ясно е казано, че 7 организации мога да регистрират Национален съюз и  НСЗКБ е точно това. Национален съюз на земеделската кооперации е съюз на доброволно обединенили кооперативни съюзи, в които чрез на основата на кооперативните принципи се подпомага дейността на организацията и дейността на своите членове. В НСЗКБ се защитават интересите на над 60 000 член-кооператори, които са обединени в 400 земеделски кооперации, членуващи в 18 областни и регионални съюзи, които обработват приблизително 10% от земеделската земя в България. Заради това за мен е непонятно нежеланието за среща с нас и нежеланието за какъвто и да е контакт”, допълни той.

За какви инициативи и промени настояват от НСЗКБ?

“В декларацията от НСЗКБ, изпратена до министър-председателя и министъра на земеделието, настояваме за налагане на цени и въвеждането на входни мита или еко такси за всички зърнени, животински и растителни и техни производни продукти, внос от Украйна. Настояваме още за незабавното спиране на вноса на зърно и  всякакви зърнено-житни продукти от Украйна. Друго основно искане касае именно диалога със земеделските кооперации и  участието на Национален съюз на земеделска кооперация в България във всичките ведомствени и извънведомствени комисии в областта на земеделието, както и на всички срещи и дискусии, кръгли маси,  организирани от държавните институции, да бъдем поканени. Към този момент такива покани и срещи липсват”, допълни още той по отношение на исканията на НСЗКБ.

Павлина Георгиева завършва Факултета по журналистика на СУ „Св. Климент Охридски“. В Аgrozona приоритет са й биологичното земеделие и здравословните храни, розопроизводството, пчеларството, ловът и риболовът.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА