НПО иска МОСВ да предостави данни от първичните теренни проучвания в защитена зона „Калиакра“

Кирил Александров
Кирил Александров
5 Минути

Гражданска инициатива “Да спасим Крайморска Добруджа” настоява МОСВ да предостави на всички заинтересовани собственици на земи в защитена зона Калиакра първичните данни от проведените теренни проучвания. Това, според гражданите, ще даде възможност на собствениците да вземат информирано решение по въпроса.

Според гражданите е необходимо да бъдат предоставени цифровите данни от мониторинга на птиците и други видове предмет на опазване, проведени на територията на трите защитени зони, обект на интегрирания план за управление. Те изискват всички данни за ареалите за разпространение на всички видове птици, обект на опазване по трите защитени територии.

Настояват за първичните научни данни, използвани за определяне на териториите и на трите защитени зони, както и методологията на определяне на хабитатите.

Гражданите искат да бъдат показани карти с всички имоти и начин на трайно ползвани, които ще бъдат засегнати от интегрирания план за управление по трите защитени зони “Комплекс Калиакра ” за местообитанията, Калиакра за птиците и Белите скали за местообитанията.

Така, според гражданите, ясно ще се разбере колко хора ще бъдат засегнати.

Основният проблем за различните заинтересовани страни е проектът на Интегриран план за управление на защитените зони в района на Калиакра, изготвен от Института по биоразнообразие и екосистемни изследвания към БАН, а не заповедта, въвеждаща ограниченията в границите на разпространението на приоритетното природно местообитание 62С0 Понто-Сарматски степи. Това стана ясно по време на среща на всички заинтересовани страни по казуса с министър-председателя Бойко Борисов и вицепремиера Валери Симеонов, предават от пресцентъра на МОСВ. В инициирания от премиера Борисов разговор бяха представени всички гледни точки, защитаващи различните обществени интереси.

Към Междуведомствената работна група, която координира прилагането на мерки по изпълнение на решението на Съда на Европейския съюз по казуса „Калиакра“, ще бъдат сформирани четири подгрупи, обяви министърът на околната среда и водите Нено Димов. Те ще търсят решения по конкретно възникналите въпроси в областта на земеделието, енергетиката, строителството и акваторията в трите защитени зони в района на Калиакра – „Калиакра“, „Комплекс Калиакра“ и „Белите скали“. В работните подгрупи ще има представители на всички заинтересовани и когато постигнем единно решение, ще го защитя в Брюксел. „Докато нямаме максимален консенсус ще считам, че Планът за управление не е приет“, категоричен беше министър Димов.

„Балансът между околната среда и опазването й от една страна и между икономическото развитие – от друга, е формулата, която обявих с встъпването си в длъжност и ще я следвам, докато съм министър, защото само балансът между тези два стълба прави благосъстоянието и живота на гражданите по-добри“, заяви министърът. По думите му работещо решение може да се намери само, когато има баланс между интересите по опазването на околната среда и местното развитие. Ще продължим работата с браншовите организации и собствениците на земи по намирането на баланса, като същевременно гарантираме, че българският данъкоплатец няма да бъде натоварен със санкции и глоби от стотици милиони за дейностите, за които сме осъдени. Вече има съдебно решение и трябва да работим в рамките на изпълнението му“, категоричен бе министър Димов.

Заповедта, въвеждаща ограниченията в разпространението на приоритетното природно местообитание 62С0 Понто-Сарматски степи, публикувана в „Държавен вестник“ на 28 юли 2017 г. ще продължи да действа до момента, в който бъде подготвена нова заповед, координирана с кметовете и обсъдена с Брюксел, съобщи министър Нено Димов. Той уточни, че това е необходимо, за да сме сигурни, че ще отговори на решението на Съда на ЕС и няма да се пристъпи към налагане на финансови санкции спрямо България, предават от пресцентъра на МОСВ.

Карта във формат *.pdf визуализираща разпространението на местообитание 62C0* Понто-Сарматски степи на територията на защитена зона BG0000573 „Комплекс Калиакра“ за опазване на природните местообитания и на дивата флора и фауна ще намерите ТУК.

 

Кирил Александров работи като журналист от 2006-а година. Преди да работи в Agrozona.bg, е бил част от екипите на Агенция "Фокус", сп. Тема и сайта Expressnews.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА