Новите лозя могат да бъдат само 1% от миналогодишните

Юлиана Стоичкова
Юлиана Стоичкова
9 Минути

Новите лозя да бъдат 1% от засадените лозя в страната към 31 юли на предходната година, е записано в новия Проектозакон за виното и спиртните напитки, който се разглежда в Народното събрание. Според проекта всяка година ще се издават разрешения за нови насаждения според регламентите на ЕС. Написването на нов закон цели именно прилагането на европейските норми в областта и у нас, казват вносителите. Всяка година в срок до 1 май изпълнителният директор на Изпълнителната агенция по лозарство и винарство (ИАЛВ) със заповед ще определя срока за подаване на заявления за издаване на разрешения за нови лозови насаждения, който не може да бъде по-кратък от 30 дни. Разрешенията за нови насаждения пък ще се издават не по-късно от 1 август на текущата година и ще бъдат със срок на валидност 3 години считано от датата на издаването им.

 

Политиката ще се пише от две министерства

Министърът на земеделието ще се разпорежда с държавната политика в лозаро-винарския сектор, както и по отношение на производството на плодови вина, продукти на основата на плодови вина и оцет. Министърът на икономиката пък ще е принципал на производството и търговията с етилов алкохол от земеделски произход, дестилати от земеделски произход, на спиртните напитки и търговията с лозаро-винарските продукти и оцета.

Контролът на продуктите в сектор „Вино” е отреден на Изпълнителната агенция по лозата и виното (ИАЛВ) и на Националната лозаро-винарска програма. ИАЛВ ще контролира и засаждането на лозя.  срещу разрезшение, незаконните лозя се изкореняват за сметка на извършителя до 4 месеца. Производителите, които стопанисват незаконни лозови насаждения и площи, засадени с лозя без разрешение, няма да могат да получаватподпомагане за тях по схеми и мерки, финансирани от държавния бюджет и от фондовете на Европейския съюз.

Закон за виното и спиртните напитки, класифицирани сортове, Agrozona.bg

Лозята до 1 декар ще се садят без разрешение

Разрешения за лозови насаждения, за засаждането или презасаждането на лозя няма да се издават и изискват за площи, предназначени за експериментални цели, за отглеждане на лозов посадъчен материал и от които се произвеждат вино или лозаро-винарски продукти, предназначени за консумация само в домакинството на производителя или от организации, които не извършват търговска дейност и произвеждат вино само за вътрешна консумация, както и такива, които се презасаждат от производител, на когото са отчуждени имоти за държавна или общинска нужда, които са били засадени с лозя. Изключенията обаче важат, когато производителят не предлага на пазара вино или други лозаро-винарски продукти и когато стопанисваните от лицата площи с лозови насаждения общо не превишават 0,1 ха.

Когато притежател на разрешение за засаждане, за презасаждане или за преобразуване на права на засаждане или презасаждане не го използва в срок от 3 винарски години, ще се наказва с глоба в размер от 100 до 1000 лв, като за юридически лица и еднолични търговци санкцията е от 300 до 3000 лв.

При презасаждане и присаждане лозарите пак ще трябва да вадят разрешително от ИАЛВ, но срокът му на действие ще е в 5 години. За тази дейност ИАЛВ ще изисква банкова гаранция за срок от 3 години в размер на 1500 лв на хектар. След като се установи изкореняването от ИАЛВ, гаранцията ще се освобождава. Изкореняването на насажденията трябва да се извърши в рамките на година.

Разрешенията за презасаждане и присаждане са валидни за срок 3 години от датата на издаването им, като разрешенията за презасаждане се издават за площ, която не надвишава изкоренената, е предвидено още в нормативния акт.

 

Сортовете трябва да са класифицирани

За засаждане, презасаждане или присаждане за целите на винопроизводството могат да се използват само класифицирани винени сортове лози, като земеделският министър ще трябва да ги определи в специална наредба към Закона. Насажденията с некласифицирани винени сортове лози подлежат на изкореняване, като забраната не засяга сортовете лози, чиято продукция е предназначена само за консумация в домакинствата на винопроизводителите, пише още в закона. Когато сорт бъде заличен в специалната наредба, насажденията с нея трябва да бъдат унищожени в срок до 15 винарски години, следващи годината на заличаването. Когато преди изтичане на този срок виненият сорт лоза отново бъде включен в списък на класифицираните винени сортове лози и изкореняването още не е извършено, изкореняване не се извършва, казва буквата на закона.

 

Нови срокове за валидни права

Валидните права за презасаждане, които са предоставени на производителите до 31 декември 2015 г., но още не са използвани, могат да бъдат упражнени след 1 януари 2016 г. само след като бъдат преобразувани в разрешения за същото лозарско стопанство, за което са предоставени правата. Производителите, притежаващи неизползвани права, ще могат да подадат заявление за преобразуване на предоставените права на презасаждане или на части от тях в разрешения. Заявленията се предвижда да се подават не по-късно от 3 месеца преди изтичането на правата. Издадените разрешения няма да могат да се прехвърлят на други лица.

 

Регистър ще описва и оцетопроизводителите

ИАЛВ ще поддържа специален лозарски регистър, в който ще се вписват гроздо- вино- и оцетопроизводители. При заявени проверки от страна на ИАЛВ  и неосигурен от страна на минопроизводителите и оцетопроизводителите достъп, ще се заличават от регистъра. В един производствен обект ще може да се регистрира само един производител, като в регистъра трябва да бъда записани и продуктите, които ще се произвеждат. Проверките ще бъдат минимум веднъж на година. Санкциите за липса на регистрация в регистъра ще бъдат от 500 до 1000 лв за производителите, като юридическите лица и ЕТ ще бъдат санкционирани за подобно нарушение с от 2000 до 10 000 лв.

Събиране реколтата на зелено, Agrozona.bg

Дневници ще пазят историята на напитките

Новият Закон за виното и спиртните напитки предвижда водене на три отделни дневника от страна на производителите на вино и оцет, както и на спиртни напитки за продуктите, суровините и енологичните манипулации – от 1 до 3, като в тях ще се отразява количествата суровина до крайния продукт.  Те ще се съхраняват 10 години от датата на вписване.

Вината със защитено наименование за произход, както и тези с географско указание ще се признават от ИАЛВ със специален контролен номер, който ще съдържа информация както за производителя, така и за района на произход на виното. Производителите пък ще трябва 5 години да пазят досие за всяко сортово вино без наименование за произход или географско указание.

 

Етикетите ще са под строг контрол

Етикетирането на вината също ще е под контрол. Предвижда се да не се слагат етикети на виното до 10 хектолитра за семейство и ракията за домашна консумация.

Когато някой използва чуждо наименование на производител, бутилиращо предприятие, изба или друга стопанска единица на етикет ще се наказва с глоба в размер от 3000 до 10 000 лв, а когато нарушението е извършено от юридическо лице или едноличен търговец, се налага имуществена санкция в размер от 10 000 до 30 000 лв.

 

Още по темата четете в брой 107 на “Агрозона” 

Юлиана Стоичкова завършва Факултета по журналистика на СУ „Св. Климент Охридски“. Дълги години се занимава с печатни медии в областта на градинарството и цветарството. В agrozona.bg приоритет са й производството и пазарите на плодове и зеленчуци, лозарството и винарство, пазарът на земя и хоби градинарството.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА