Нови огнища на АЧС в Полша

Павлина Георгиева
Павлина Георгиева
2 Минути

Броят на убитите свине през първите 7 месеца на годината вече е по-голям от този, отчетен през цялата 2019 г.

Два нови случая на АЧС са регистрирани в Полша през този месец. Единият случай е от стопанство с почти 2000 прасета в квартал Билгорай, Люблин, а другият в малка ферма само на 50 километра от германската граница. Всички животни са били избити, за да спре разпространението на болестта. Продължаващата криза с АЧС в Полша изглежда се ускорява и това е тревожно за местната индустрия, но и за земеделските производители в съседна Германия.

Общо 13 нови огнища на болестта са се появили в свинефермите в рамките на две седмици

Според експерти, АЧС е възвърнала значителна скорост, особено по отношение на домашните свине. Според официалната статистика в Полша от началото на януари е трябвало да бъдат умъртвени около 42 000 животни. Това вече е значително повече от общите данни, отчетени миналата година, когато около 35 400 домашни свине трябваше да бъдат избити в общо 48 огнища в страната.

България, граница, Agrozona.bg

До началото на годината дивите свине от Полша се считаха за най-голямата опасност от разпространението на болестта в Германия и властите изградиха огради на границата, за да спрат животните да преминават. Германия е един от най-големите производители на свине в Европа и изнася големи количества свинско месо, така че възникване на огнище в страната може да бъде катастрофално за индустрията там.

В Полша АЧС присъства повече от 5 години, като се смята, че се „донася“ предимно от дивите свине от Украйна. Засега не е намерено трайно решение за ограничаване на болестта от разпространение и липсата на ваксина увеличава рисковете, представени от вируса.

15 европейски държави са докладвали АЧК в свинското си стадо, като само Чешката република е обявена за свободна от АЧС в края на 2018 г., а Белгия успява да овладее болестта от разпространение към домашните свине.

СВЪРЗАНИ НОВИНИ
Павлина Георгиева завършва Факултета по журналистика на СУ „Св. Климент Охридски“. В Аgrozona приоритет са й биологичното земеделие и здравословните храни, розопроизводството, пчеларството, ловът и риболовът.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама