Новата ОСП трябва да намали разликите между страните-членки

Агрозона
Агрозона
4 Минути

Трябва да бъдат намалени разликите в подкрепата по линия на ОСП между различните страни членки. Това каза Михаил Думитру, заместник-директор в Генерална дирекция АГРИ към ЕК, по време на Шестата Национална среща на земеделските производители. Събитието се организира от АЗПБ в Златни пясъци. Подкрепата по ОСП представлява повече от 50% от доходите на фермерите в някои райони и има оплаквания за несправедливост в подпомагането, каза Думитру. Между различните членки на ЕС има съществена пропаст в средните доходи от земеделския сектор, както и в разходите за производство, обърна внимание той и добави: “Знам, че това касае България”.

“Ренационализацията на ОСП няма да се случи, ОСП ще остане обща политика”, категоричен беше заместник-директорът в Генерална дирекция АГРИ към ЕК. Следващата Обща селскостопанска политика трябва да е фокусирана върху резултатите и върху добавената стойност за фермерите, да се увеличи гъвкавостта и да се намали административната тежест за фермерите.

Необходима е достатъчна  субсидиарност на страните членки. “Имаме много силни резултати, но трябва да направим нещо, за да продължи това силно представяне”, коментира Думитру.

Той припомни, че през 2017 г започна подготовката за модернизиране и опростяване на ОСП, а комюникето на ЕК в края на ноември миналата година осигури политическа ориентация относно насоките за следващия програмен период. За да се подобри справедливостта в подпомагането през следващия програмен период, системата за подкрепа трябва да е по-насочена към задължителния таван на директните плащания като се вземе предвид труда, за да се избегне негативен ефект върху работните места. Необходимо е да се повиши фокусът върху преразпределителното плащане, както и да се гарантира, че подкрепата се получава от реални фермери, които активно се занимават със селско стопанство. “Не искаме да плащаме на голф клубове и летища, искаме да плащаме на фермери”, каза Думитру.

Новата ОСП ще продължи развитието на т.нар. зелена архитектура, но ще се търсят мерки, които са в по-малка тежест на земеделците, стана ясно още от думите  му.

За следващия програмен период трябва да се повишат амбициите, свързани с околната среда, по-добре да се насочи подкрепата, да се заложи повече на знанието. Трябва да се погрижим за бъдещето на селските ни райони и за следващото поколение европейски фермери, посочи Димитру. Необходимо е да се създадат поощрения, за да се привлекат нови фермери и да има приемственост в земеделието, коментира той.

По повод околната среда заместник-директорът в Генерална дирекция АГРИ към ЕК каза, че екологизирането в настоящия програмен период е по-малко амбициозно от желаното и административната тежест за фермерите е висока. “80% от земите са свързани със зелените практики.”, добави той. При залагането на екологичните цели страните трябва да вземат предвид местните условия и да определят микс от доброволни и задължителни стандарти.

Разплащателните агенции в ЕС работят добре, нивото на грешки е ниско, а Европейският клуб на одиторите за пръв път е излязъл със заключението, че под 2% са откритите грешки, прави се ефективен мониторинг върху процесите, каза Думитру. 98% е легалността всички плащания. Ще се работи и по избягване на свръхрегулация. Предвижда се намаляване нивата на бюрокрацията като за това ще допринесат и ИТ технологиите. Фокус в следващия програмен период остават и иновациите.

През май ще бъде приета многогодишната финансова рамка и ще има финална рамка за след 2020 г., така ще е ясно какви средства ще има за ОСП. След това ще бъде направено и правно предложение за бъдещето на Общата селскостопанска политика.

Avatar photo
Автор: Агрозона
Agrozona.bg e информационен сайт, който представя последните новини и анализи в сектор „Земеделие”, Хранително-вкусовата промишленост и предприемачество в селските райони. Тук ще откриете полезна информация, свързана с възможностите за национално и европейско финансиране на българските фермери, промени в българското и европейското законодателство и тенденциите в селското стопанство в България, Европейския съюз и по света.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА