НЛРС: 50% от средствата от издадени риболовни билети и събрани глоби да отиват за зарибяване

Павлина Георгиева
Павлина Георгиева
3 Минути

Нито едно от предложенията на риболовците и риболовните организации в България не е отразено в проектозакона за промени в Закона за рибарството и аквакултурите. Това стана ясно по време на интервю с председателят на Националното ловно- рибарско сдружение- СЛРБ инж. Васил Василев и Георги Михайлов, председател на БФРС и член на УС на НЛРС-СЛРБ в  предаването ”Преди всички” по БНР.

Създаване на Национален фонд за зарибяване

дива свиня, ЕК, Agrozona.bg
Сред предложенията на двете организации е създаването на Национален фонд за зарибяване, в който да постъпват 50% от набраните средства от издадените риболовни билети и събраните глоби, който да замени сегашната система на неефективно и често фиктивно зарибяване, сподели председателят на СЛРБ инж. Васил Василев. Поставен е и въпросът за прецизиране на собствеността върху рибния ресурс в страната. Настояването на НЛРС-СЛРБ и БФРС е да отпадне предложението за „свободни зони“ в отдаваните за стопанисване на риболовни сдружения водоеми, защото това ще демотивира стопаните да влагат средства в зарибяване. От БФРС пък се обявиха против въвеждането на билет за риболовстващите от бреговата ивица на Черно море и такъв да се изисква само при риболов от лодка.

В Съюза на ловците и риболовците в България членуват над 130 ловно-рибарски сдружения с повече от 50 хиляди членове-риболовци, а Българската федерация по риболовни спортове обединява 54 сдружения на спортните риболовци.

Двете организации са изпратили своите писмени становища до Министерство на земеделието, храните и горите в процеса на предварително обсъждане на законопроекта, а през септември са организирали и среща-дискусия в сградата на СЛРБ, с участието на представители на МЗХГ и ИАРА.

„Предложенията ни опираха до организацията на любителския риболов и бяха обсъждани на две срещи с представители на земеделското министерство. Касаеха основно управлението на рибните ресурси, в това число в големите язовири, реките и старите речни корита. Настоявахме да се прецизира кой точно и по какъв механизъм може да ги управлява. Единственото ни желание беше да ни допуснат до обсъжданията, за да участваме в дебатите. Оказва се, че нашите предложения въобще не са били разглеждани“, заяви Георги Михайлов, председател на БФРС и член на УС на НЛРС-СЛРБ.

“Нищо от тези, както и от много други предложения, в крайна сметка не видя бял свят като законодателна инициатива. Нещо повече – с новия проектозакон вносителите освобождават министъра на земеделието, храните и горите от задължението да включи в състава на Консултативния съвет по рибарство представители на най-големите сдружения на любителите риболовци в страната”, заявиха от НЛРС.

СВЪРЗАНИ НОВИНИ
Павлина Георгиева завършва Факултета по журналистика на СУ „Св. Климент Охридски“. В Аgrozona приоритет са й биологичното земеделие и здравословните храни, розопроизводството, пчеларството, ловът и риболовът.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама