Справката е необходима, за да се получи компенсация за пропаднали площи
Земеделските стопани се обръщат към филиалите на Националният институт по хидрология и метеорология (НИМХ) обикновено като пострадат от екстремно климатично събитие. Подразделенията събират различни данни, които могат да бъдат полезни на производителите от отделните агросектори. За съжаление не всички услуги на тези структури са популярни сред обществеността и най-вече сред производителите.
Метеорологичните служби в помощ на земеделските стопани
НИМХ – филиал Плевен отговаря за седем области от Северна България, като изградената метеорологичната мрежа се състои от 11 синоптични, 26 климатични и 60 валежомерни станции на територията. Филиалът подава метеорологична информация за областите Плевен, В.Търново, Видин, Монтана, Враца, Ловеч и Габрово, както и за района на Кнежа. На разположение на земеделските стопани е информацията, която събираме и обработваме, посочи директорът инж. Мартин Мачев.
Основната услуга, която ползват земеделските стопани е справка за състояло се неблагоприятно метеорологично явление, най-често градушка, слана, интензивен валеж (дъжд над 10 литра на кв.метър за час), както и период на продължително засушаване. Документът се издава, за да послужи пред съответните институции за покриване на щетите и доказване на други обстоятелства.
Близо 95% от заявките се получават по електронен път
В улеснение на пострадалите производители в сайта на НИМХ -Плевен е публикуван формуляр на заявка за извършване на справка за екстремно климатично събитие. Близо 95% от заявките се получават по електронен път, на имейл, посочи директорът. Обслужването се извършва в съответната Хидро Метеорологична Обсерватория (ХМО), на чиято територия се намират засегнатите земеделски култури.
Във формуляра потребителят посочва датата, може и часовия период, когато се е случило неблагоприятното климатично явление.Например: на 12 юни в Ловеч за 20 минути са паднали 25 л./кв.м. дъжд, а на 13 юни в Тетевен е паднала градушка с размери на яйце.
Потребителят може да посочи за какъв период да бъде изготвена справката – обикновена (до 7 работни дни) и експресна-до 3 работни дни. Справката се подава по имейл, а хартиеният екземпляр също изпраща до посочения адрес на заявителя чрез съответния пощенски оператор.
Към филиала е създадена мрежа от 5 агрометеорологични станции, в които постъпва агрометеорологична информация.
Измервания на почвената влажност
Не е популярен фактът, че се правят измервания на почвената влажност на дълбочина 20, 50, 70 и 100 см. на земната повърхност. Тази информация е изключително важна за земеделските стопани през различните фази на развитие на културите. Предоставя се като услуга от НИМХ, но не се заявява достатъчно често.
Почвената влажност се описва в бюлетин на Националният институт по хидрология и метеорология. В бюлетина се подава информация в три раздела – „Състояние на почвената влажност“, „Състояние на земеделските култури“ и „Ход на полските работи“ за съответния месец. В него е публикувана карта с Индекс на почвено засушаване (SMI) по данни за влажността на почвата в слоя 0–50 cm.
През месец май 2024г. се забелязват няколко района в страната със силно засушаване. Сред тях са районите Плевен, Кнежа, Казанлък, Ст. Загора, Чирпан, Търговище, Шумен, Сливен, Ямбол, Образцов чифлик и др.
Навременното получаване на данни за влагозапасеността е от ключово значение за отглежданите земеделски култури и за предприемането на необходимите агромероприятия, смята директорът на НИМХ-Плевен.
Автор: Лилия Цветанова