БАБХ: Националната референтна лаборатория потвърди за наличие на чума по ДПЖ във Велинград

Мариана Климентиева
Мариана Климентиева
5 Минути

Доц. Д-р Илиян Костов, главен ветеринарен лекар на България апелира  към животновъдите да не се подлъгват и да не купуват животни на дъмпингови цени от съседни държави с установени огнища на чума по ДПЖ

За Българската агенция по безопасност на храните (БАБХ) няма съмнение за наличието на чума по дребните преживни животни във Велинград. Това заяви д-р Даниел Денев, началник отдел „Здравеопазване на животните“ в Агенцията, по време на брифинг във връзка с констатираното огнище на чума по дребните преживни животни в град Велинград, община Пазарджик, съобщиха от пресцентъра на БАБХ.

АКЦЕНТИ
Доц. Д-р Илиян Костов, главен ветеринарен лекар на България апелира  към животновъдите да не се подлъгват и да не купуват животни на дъмпингови цени от съседни държави с установени огнища на чума по ДПЖ„Констатираното във Велинград огнище е първото от 6 години насам и към настоящия момент нямаме съмнение за наличие на заболяването на други места“,  заяви д-р Даниел Денев.Засилени клинични прегледи в цялата област Пазарджик са наложени, за да се провери дали заболяването не е пренесено и в други животновъдни обекти.Икономическите загуби за държавата ще са огромни, ако собствениците на петте животновъдни обекта, засегнати от заболяването, не съдействат на БАБХ.Пробите са положителни, като  по думите на доц. Иванова би било спекулативно да се говори за съмнение в тях. Тя подчерта, че всяка година минимум по два пъти лабораторията участва в изпитване със слепи проби.

Огнището е констатирано в три стада с 1760 животни, които се гледат съвместно. Пробите, дали положителен резултат за заболяването чума по дребните преживни животни, са категорични, тъй като са изпитвани в Националната референтна лаборатория на България по методи и стандарти, одобрени от Европейската референтна лаборатория и Световната организация за здраве на животните.

„Констатираното във Велинград огнище е първото от 6 години насам и към настоящия момент нямаме съмнение за наличие на заболяването на други места“,  заяви д-р Даниел Денев.

По думите му заболяването е укривано за дълъг период от време, в противоречие със законодателството.

Той представи хронология на случая, при който след съмнения за наличие на заболяването в обектите, са взети 40 двойни проби на кръв и слюнка на 20 ноември. На следващия ден са взети нови 50 проби на кръв и слюнка за изследване. В петък, 22 ноември, са взети 20 серологични проби за установяване наличието на антитела. Всички взети проби са положителни.

„Невъзможно е да има наличие на антитела в кръвните проби, ако инфекцията е прясна, тъй като изграждането на антитела отнема минимум 14 дни“, заяви д-р Денев. „След като имаме достъп до фермата, максимално бързо ще предприемем мерки.

Засилени клинични прегледи в цялата област Пазарджик са наложени, за да се провери дали заболяването не е пренесено и в други животновъдни обекти.

Имаме информация за 4 умрели овце и 20 умрели агнета в сборното стадо с установена чума. Нямаме ушните марки на умрелите животни, за да кажем към кой от петте обекта принадлежат те“, допълни д-р Денев.

Икономическите загуби за държавата ще са огромни, ако собствениците на петте животновъдни обекта, засегнати от заболяването, не съдействат на БАБХ.

Д-р Денев уточни, че вероятно ще бъдат наложени и редица рестрикции на България от страна на ЕС, като забрана за търговия с дребни преживни животни и продуктите от тях. Той припомни, че такива рестрикции бяха наложени на Румъния и Гърция.

От своя страна доц. Д-р Илиян Костов, главен ветеринарен лекар на България апелира  към животновъдите да не се подлъгват и да не купуват животни на дъмпингови цени от съседни държави с установени огнища на чума по ДПЖ. Той подчерта, че животновъдите са отговорни за своите животни, затова те трябва да поемат своята отговорност. Доц. Костов допълни, че Националната референтна лаборатория е проверявана два пъти от ЕС и има 100% успеваемост.

Доц. Емилия Иванова, ръководител на лабораторията за екзотични и опасни инфекции, специализирана структура на БАБХ, обясни че пробите са били насочени за две заболявания – първо е отхвърлена шарката по овцете и козите, след което пробите са били изследвани за чума по дребните преживни животни.

Пробите са положителни, като  по думите на доц. Иванова би било спекулативно да се говори за съмнение в тях. Тя подчерта, че всяка година минимум по два пъти лабораторията участва в изпитване със слепи проби.

Тя допълни, че лабораторните изследвания са подготвени за изпращане в Монпелие не за потвърждаване, а за допълнително изследване за отговор на въпроса от къде са внесени заразените животни.

Заместник – изпълнителният директор на БАБХ д-р Валентин Атанасов съобщи, че Агенцията е подала сигнал до прокуратурата за незаконен внос на животни и укриване на информация за наличие на заболяването в стопанствата във Велинград с установени положителни проби за чума по ДПЖ. Той обяви, че служебният министър на земеделието и храните Георги Тахов и изпълнителният директор на БАБХ д-р Светлозар Патарински пътуват днес към Велинград с група експерти, за да се запознае със ситуацията на място и по-късно ще бъде дадена повече информация.

Мариана Климентиева е магистър по „Журналистика“ в Софийски университет "Климент Охридски". Кариерата ѝ започва през 2004 г. Работила е за водещи печатни и онлайн издания, сред които в."Телеграф", в."Монитор", stolica.bg, economic.bg. Специализира в ресори като земеделие, икономика и актуални новини, като се стреми винаги да поднася задълбочена и обективна информация. В Аgrozona приоритет са й теми, свързани със съвременните тенденции в земеделието, устойчиво развитие, иновации в аграрните технологии и европейски политики за селските райони.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама