Невиждана суша мъчи житата между Сливен и Бургас, нивите пред разораване и в Добруджа

Екип на Агрозона
Екип на Агрозона
5 Минути

Есенниците пропадат тотално в микрорайона, който се оформя между Сливен и Бургас на север от автомагистрала Тракия, алармираха до Агрозона производители. „Все още няма разорани ниви, но ако продължи още седмица това сухо време без дъжд, вероятно ще се наложи разораване на полетата с пшеница“, съобщи Йордан Койчев, който стопанисва земи в този регион. В случай, че се реколтират площите, стопаните не очакват повече от 100-150 кг жито от декар. Ситуацията е трагична, няма дъжд и постоянно духа вятър, който отнема и малкото влага в почвата. Сухото време е бич най-вече за пшеницата, докато ечемикът е по-устойчив. Площите в региона са засети с различни сортове – български, сръбски, западни, като от последните има най-много. Кооперациите и арендаторите от региона се молят да падне капка дъжд, за да се намалят очакваните загуби. Ако завали загубите няма да бъдат 100%-ни, но за съжаление няма прогнози за валежи.

Над 150 000 декара от този район са застрашени, изчисляват стопани от района. Обичайният добив в този регион е над 550 кг/дка, а в стопанството на Йордан Койчев през поминалата година са прибрани 660 кг от декар. Разходите за пшеницата досега са около 100-120 лева за декар, остава едно фунгицидно пръскане и жътвата. Всички мероприятия са правени при високите цени на горивата, скъпи са също така и торовете и препаратите, с които са третирани посевите. Вече са заложени пролетните култури, но те все още никнат и не са засегнати засега от сушата.

Добруджа също страда от липсата на влага

Притеснителна е ситуацията и в Североизточна България. Сушата в Добруджа придобива огромни мащаби и положението е изключително сериозно. Ако скоро не падне дъжд добивите от пшеница може да паднат под 200 килограма от декара. Това коментира земеделският производител от района Иван Иванов, който е и член на УС на АЗПБ. Той споделя, че от 35 години се занимава със земеделие и за пръв път вижда подобно засушаване. „Тенденцията е трайна от началото на лятото 2019 г. с много минимални валежи – от 3 до 5 литра“. Производителят споделя, че единствено след сеитбата на есенниците в Добруджа са паднали валежи със стопанско значение – около 30 литра на кв. м. „Това бяха последните истински дъждове. Имахме безвалежна зима, безснежна, само сухи студове и ветрова ерозия в много големи зони.

Иванов допълва, че не са се оправдали очакванията от новата година – януари, февруари да паднат значителни снегове, а през март да има валежи.

Сушата е унищожила житата в района на Калъраш в съседна Румъния.

Все пак в много малко изключения за пшеницата има надежда, че ако в следващите два дни падне дъжд, то ще може да се задържи поне моментното й състояние. „Голяма част от есенниците бяха добре гарнирани, имаха добър старт, тогава се пуснаха добри братя – от 4 до 6. В момента братята почти изцяло са изсъхнали, държи се само основното растение от семето, което е излязло“, споделя още

На места в Добруджа вече се говори за разораване на пшеницата и сеитбата на други култури. Това според земеделският производител обаче не е правилно, тъй като има риск и за новите култури да бъдат засегнати от сушата. Засега има надежда за пролетниците, защото тепърва избиват, но ако няма валежи и те също ще бъдат компрометирани. Иван Иванов коментира, че пролетната сеитба в Добруджа вече е приключила над 80 %.

Очевидци разказват, че от сушата страдат и северните ни съседи в района на Калъраш. Полетата в региона, който се намира точно срещу Силистра са напълно изсъхнали и тамошните стопани няма да приберат никаква реколта през тази година.

Agrozona.bg e специализиран новинарски сайт за бизнес и земеделие. Нашата цел е да информираме своите читатели за новостите и добрите практики в агробизнеса у нас и по света. Agrozona.bg Ви предоставя експертни анализи и съвети за успешна реализация в сектора, а също така информация за важни срокове и събития. При нас ще намерите още и интересни и полезни съвети за вашето хоби. Екипът на Агрозона подготвя цялото съдържание на сайт и списание Агрозона. В него участват 4 журналисти, както и стажантите, които се учат на аграрна журналистика в редакцията на Агрозона

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА