На 5 и 6 юли Университетът за науки за живота “Йон Йонеску де ла Брад” в Яш (USV) съвместно с Румънската академия и Академията за селскостопански и горски науки “Георге Йонеску-Шишещ” (ASAS) ще проведат конференция, посветена на защитата на земеделските и горските почви в условията на климатични промени. Специално за БТА агенция Аджерпрес съобщи, че на събитието ще бъде представен най-новият земеделски робот, Ag Bot 5.115T2.
Инновации в селското стопанство
Ag Bot 5.115T2 е част от най-новото поколение селскостопански роботи, произведени в Нидерландия. Този робот, който се управлява дистанционно, включително от смартфон или таблет, е проектиран да изпълнява селскостопански работи самостоятелно и автономно 24 часа в денонощието. Ректорът на USV Яш, Джерард Житаряну, обясни, че Ag Bot 5.115T2 е оборудван със системи за безопасност, многобройни сензори за движение и допир, както и предни и задни камери, които откриват всяко препятствие, правейки невъзможно предизвикването на инциденти.
Обсъждания на влиянието на климатичните промени върху почвите и как най-новия робот ще помогне
В рамките на конференцията ще се състоят дискусии с участието на специалисти по почви от висши учебни заведения и изследователски станции в Румъния и Молдова. Темите ще включват:
- Влиянието на климатичните промени върху агроклиматичните показатели и земеделските земи в Трансилванската равнина и Сомешкото плато.
- Адаптирането на технологията за отглеждане на царевица в консервационното земеделие към климатичните промени.
- Настоящото състояние и бъдещето на горските почви в Румъния.
- Опазването на земеделските почви в Молдова.
- Почвите, засегнати от деградация в Североизточна Румъния и мерките за тяхното опазване в Молдовското плато.
Конференцията обещава да бъде значимо събитие, което ще представи не само иновации в селското стопанство като Ag Bot 5.115T2, но и ще предостави платформа за обмен на знания и стратегии за справяне с климатичните промени и опазване на почвите. Това ще бъде важна стъпка към устойчивото развитие на земеделските и горските райони в Румъния и Молдова.
Изображение източник: agxeed.com