Науката в Турция със силен интерес към наши кадри

Лилия Александрова
Лилия Александрова
2 Минути

Научните институти в Турция проявяват силен интерес към възможностите за гостуване при тях на български агроучени от Селскостопанска академия, защото ценят високо техните знания и опит. Турция е една от държавите, в които български учени най-често правят своите проекти за научен обмен. Други такива държави са Германия, като това е държавата, в която най-много български учени са направили своите програми за мобилност, както и Чехия, Полша, Турция, Франция, Словакия.

Това стана ясно по време на презентация на възможностите за участие в проекти за мобилност между учени и административен персонал на Академията по програма Еразъм+ на ЕС.

За 2015/16 г. по програма Еразъм+ от възможността да гостуват в изследователски институт в чужда държава са се възползвали 58 преподаватели и един докторант от Селскостопанска академия (ССА). За целите на програмата са през годината са отпуснати 91 000 евро за насърчаване на мобилността на научните работници в ССА.

Най-много възползвали се от възможностите за мобилност са учени от Института по земеделие в Карнобат, Добруджанския земеделски институт в Генерал Тошево, Института по почвознание „Никола Пушкаров“, а най-малко от Института по във Варна, Института по рибни ресурси във Варна и др.

За 2016/17 г. ССА има спечелени проекти за мобилност на учени в Сърбия, Израел, Египет и Беларус. Може да се кандидатства освен за престой с цел обучение на висококвалифицирани научни кадри, така и с цел стаж в компания.

СВЪРЗАНИ НОВИНИ
Лилия Александрова е журналист в „Агрозона“ от 2013 г. Има магистърска степен по Международни отношения и бакалавърска степен по Бизнес администрация. Интересите ѝ са в областта на политическата интеграция и Европейския съюз, агропредприемачеството, образованието, труда и социалната политика.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама