Научно изследване доказва, че няма масово измиране на пчели в Европа

Златко Златков
Златко Златков
3 Минути

Докато в някои части на Европа смъртността на пчелите се наблюдава по-често в сравнение с други, малките насекоми не изчезват и не може да се каже, че има срив на колониите. Това показва ново изследване, представено от Европейската комисия и осъществено от екип от учени на Референтната лаборатория за здравето на пчелите в Европейския съюз, съобщава Agra Europe. Изследването е извършено на територията на 17 държави-членки на ЕС. Данните са събирани от 31 832 колонии на пчели, като всяка страна-членка е подавала резултатите от свои проучвания, направени по хармонизирани стандарти на ЕС.

Резултатите от изследването показват, че смъртността на пчелите се наблюдава със значителни разлики в различните региони. Периодът на изследване е бил от есента на 2012 г. до лятото на 2013 г. Смъртността през зимата е била променлива между 3.5% в северна Европа и 33.6% в южна Европа. Средната сезонна смъртност в колониите е била по-ниска от зимната смъртност и е била от 0.3% до 13.6%. В мнозинството от държавите (Гърция, Унгария, Италия, Литва, Словакия и Испания) смъртността е под 10% и там живеят 6 485 000 колонии или 47.3% от популацията на пчели. Страните-членки, където смъртността е повече от 20% (Белгия, Дания, Естония, Финландия, Швеция и Великобритания) представляват само 6.24% от изследваното популация или 5% (684 500 колонии) от цялата популация на пчели в ЕС.

Европейската комисия призова действащата в момента забрана за използване на четири неоникотиноидни пестициди да остане въпреки резултатите от изследването. Тя беше наложена от Европейската агенция по безопасност на храните заради ефекта, който пестицидите имат върху здравето на пчелите. През декември 2013 г. влезе в сила частична забрана на три широко използвани неоникотиноидни пестициди – имидаклоприд и клотианидин на Bayer Cropscience и тиаметоксам на Syngenta. В последствие Пестицидът на фипронил на BASF също беше забранен. Трите компании са завели дело срещу Европейската комисия, като изпълнителният директор на Syngenta Джон Аткин сподели пред Agra Europe, че делото може да продължи около 2 години преди да бъде взето конкретно решение.

В изследването се казва, че информацията за дивите опрашители е малко и че настоящите индикатори показват тревожен спад в броя на пчелите, като 24% от 68-те видове пчели, които се срещат в Европа са застрашени от изчезване. Изследване на University of Reading показва, че в Европа има недостиг на около седем милиарда пчели, които да задоволят нуждите от опрашване на културите, като в половината от страните-членки на ЕС има дефицит.

В същото време Европейската асоциация на производителите на машини и Европейската асоциация по отглеждане на пчели обявиха, че ще обединят усилията си, за да създадат технически иновации, които да стимулират фермерски практики в полза на пчелите.

Златко Златков администрира agrozona.bg между 2012 и 2015 година. В неговия профил ще откриете някои публикации на нашите автори в този период сред които Светлана Трифоновска, Марта Йонкова, Анета Стефанова, Диляна Хараланова, Лилия Александрова, Петър Лазов, Георги Джендов и други

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА