Нова мярка ще насърчава земеделските стопани да застраховат продукцията си срещу ефектите от неблагоприятни климатични събития и болести по животните в Общата селскостопанска политика за периода 2021 – 2027 г. Целта на мярката „Застраховане на селскостопанска продукция“ е решаването на проблемите с управлението на риска чрез съфинансиране с безвъзмездни средства на част от застрахователните премии. Това стана ясно по време на видеоконферентно заседание на Тематичната работна група (ТРГ) за разработване на Стратегически план за развитие на земеделието и селските райони за периода 2023 – 2027 г., съобщиха от Министерството на земеделието, храните и горите МЗХГ.
До момента в страната се прилага само схема за обезщетение на земеделските стопани при 100% загуба на продукция или на селскостопански животни при природни бедствия. Това налага разработване на механизми за компенсиране на загуби при щети под 100 %, при разпределяне на риска между земеделския стопанин и държавата. По този начин ще се отчитат не само количествени, но и качествени щети, които водят до намалена реализация или реализация на продукцията под нейната себестойност.
Мярката ще спомогне за поддържане на жизнеспособността и конкурентоспособността на фермите в дългосрочен план. Чрез прилагането й фермерите ще могат да възстановят своя доход в случай на неблагоприятни климатични събития, засягащи култури, посеви или огнища на болести по животните.
Ще се покриват загуби, които надвишават 20% от средногодишната произведена продукция

Подкрепата ще се предоставя под формата на безвъзмездна помощ за допустими разходи, които представляват разходите за валидна застрахователна премия. Ще се покриват загуби, които надвишават 20% от средногодишната произведена продукция на земеделския стопанин.
Допустими за подпомагане са земеделски стопани и групи и организации на производители, като максималният интензитет на помощта е 70% от допустимите разходи, които представляват разходите за валидна застрахователна премия.
Представени бяха проектите на плащания за площи с въведени задължителни изисквания в зони от Натура 2000. Новост е финансирането за горски територии в тези зони. Подпомагането ще се предоставя под формата на годишни плащания на хектар горска територия за компенсиране на наложени режими/ограничения за горскостопански дейности включени в заповедта за обявяване на съответна зона от Натура 2000. Дейностите, състоящи се от едно или повече поети задължения, за опазване на околната среда ще са за срок от 5 години.