Наредба забранява купуването на повече от 5 кг риба директно от брега, от бранша недоволстват

Павлина Георгиева
Павлина Георгиева
4 Минути

За собствена консумация ще се разрешава закупуването директно от рибарите на брега на не повече от 5 кг риба и други морски продукти. Това е записано в проект на наредба за условията и реда за осъществяване на първа продажба на продукти от риболов, публикувана за обществено обсъждане със срок до 5 май, предаде „Монитор“.

В ЕС  разрешеното количество е до 50 кг за директна продажба

От бранша се готвят да оспорят част от предложенията в проекта за наредбата. Димитър Янчев, председател на Сдружението на рибари „Ченгене скеле“ каза, че според директива на ЕС в тези случаи разрешеното количество е 50 кг, които и не се отчитат „Предлаганата наредба няма да улесни рибарите и вероятно ще възразим за много текстове. Трябва да се спазва регламент 1224, в който пише до 50 кг риба, а не 5. Този текст е задължителен, но както винаги „негово величество“ чиновникът налага рестрикции“, каза той.

По думите му, предлаганото е смешно при положение, че двете черноморски страни в ЕС – България и Румъния имат дял под 3% от улова на риба в района. „Усилията трябва да бъдат насочени другаде, а не да се налагат забрани и да има много проверяващи и на проверяващите – проверяващи“, допълни Янчев.

От МЗХГ не съобщават ясна причина за въвеждане на ограничението

В писмо до МЗХГ публикувано на сайта на Асоциацията на производителите на рибни продукти пише, че не е ясно какво е основанието да се налага ограничение от 5 кг за първа продажба на краен потребител.

По въпроса обаче съществуват и други мнения, като това на Емил Милев от дружение „Черноморски изгрев”, който подкрепя ограничението и смята, че над 5 кг трябва да се издават документи и да се плащат данъци за продажбата. „Винаги съм вярвал, че всеки занимаващ се със стопански риболов трябва да се регистрира като търговец и по ДДС и да издава всички нужни документи“, смята браншовикът.

ИАРА, калкан, Agrozona.bg

В текста са изброени и 81 вида риби, които се ловят в р. Дунав, Черно и Средиземно море

Сред тях са известните ни от не толкова богатите, в сравнение с други страни, щандове в рибарските ни магазини – цаца (копърка, трицона, шпрот), хамсия, мерлуза, кефал, сафрид, лаврак, паламуд, попчета, калкан, шаран, толстолоб, щука. Сред по-рядко срещаните за продан у нас са: руска есетра, пъструга, европейска речна змийорка, морска котка, пагуру, буфало и още доста други.

Задължително минимално количество проби за вземане

В проекта на наредбата са изписани и количествата на задължителното минималното количество проби за вземане при категоризирането по отношение на свежест и размерни групи на пелагични видове риби – херинга, сардина, скумрия, цаца (копърка, трицона, шпрот), сафрид, хамсия, смарид. За предлагано количество за продажба под 5 тона, пробата трябва да е поне 8 кг. За улов над 5 до 15 т – 20 кг, като количеството стига до 100 кг за доставени количества над 100 т.

СВЪРЗАНИ НОВИНИ
Павлина Георгиева завършва Факултета по журналистика на СУ „Св. Климент Охридски“. В Аgrozona приоритет са й биологичното земеделие и здравословните храни, розопроизводството, пчеларството, ловът и риболовът.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама