Наредба МЗХ: Пасища, мери и ливади в специализиран слой на СИЗП

Златко Златков
Златко Златков
2 Минути

Пасища, мери и ливади ще се обособят в специализиран слой „Постоянни пасища“, който ще включва площи с минимален размер 0,1 ха. Това пише в наредба на министерство на земеделието и храните, публикувана в Държавен вестник от вторник. Пасищата, мерите и ливадите попадат във физически блокове, включващи постоянни пасища и са заявявани в тях за подпомагане като постоянни пасища поне през една от последните 5 години, регламентира документа. Също така специализираният слой  включва постоянно затревените площи, които са екологично чувствителни, в зоните,  за опазване на естествените местообитания и на дивата флора и фауна и директивата за опазването на дивите птици.

Срещу разораване и преобразуване

Целта на създаването е да се запазят постоянните пасища и ливади от разораване и преобразуване, както и  да

се използва от РА за проверки по европодпомагането.

Според наредбата след създаването на слоя започва процедурата му по одобряване от АПК.  Едно от изискванията е, в едномесечен срок земеделските производители и  браншовите организации да се запознаят със слоя и да представят своите възражение и предложения.

Проектозакон защитава пасищата от оран

Междувременно вчера Комисията по земеделие в НС прие на първо четене поправки в Закона за подпомагане на земеделските производители. Част от текстовете регламентират създаването на слой в СИЗП

„Постоянни пасища”, с цел запазване на постоянните пасища. Според текстовете

включените площи могат да се декларират за подпомагане с директни плащания само като постоянни пасища. Депутатите гласуваха забраната пасищата от слоя да се преобразуват и разорават от земеделските стопани. Министърът на земеделието обаче  може в срок до 1-ви март по изключение да разреши със заповед преобразуване или разораване на такава площ от собствени имоти на фермер, при положение, че той превърне в друг терен пасище.

Светлана Трифоновска

СВЪРЗАНИ НОВИНИ
Златко Златков администрира agrozona.bg между 2012 и 2015 година. В неговия профил ще откриете някои публикации на нашите автори в този период сред които Светлана Трифоновска, Марта Йонкова, Анета Стефанова, Диляна Хараланова, Лилия Александрова, Петър Лазов, Георги Джендов и други

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама