Напрежение на пазара на зърно след новите прогнози за реколтата от царевица в САЩ

Екип на Агрозона
Екип на Агрозона
5 Минути

Пазарът на зърно е особено нервен след последния доклад на Министерството на земеделието на САЩ, който прогнозира неочакван спад в производството на царевица и соя в САЩ. Цените на пшеницата паднаха умерено в понеделник вечерта след публикуването на данните на USDA. Цените на царевицата се покачиха в САЩ, но не и в Европа. Цените на соята, от друга страна, се повишиха, ръст има и при рапицата.

Доставките на царевица и соя в САЩ ще паднат до най-ниските си нива през последните години. Сушата и жегата през август сериозно засегнаха потенциала за добив и на двете култури, според доклада на USDA, публикуван на 12 септември.

Фючърсите на пшеницата (с доставка през декември 2022 г.) паднаха с 10 цента до 859 цента за бушел на Чикагската стокова борса. За разлика от това, богатата на протеини пролетна пшеница, отглеждана в северните части на САЩ и Канада, е загубила само 4 цента – до 926 цента за бушел, според анализ на д-р Олаф Зинке за Agrarheute.

Цените на царевицата в САЩ се покачиха до най-високото си ниво от края на юни. За доставка през декември царевицата падна с 10 цента до 695 цента за бушел.

Цените на соята на Chicago Board of Trade се покачиха след доклада, като скочиха с 4,2 процента, най-голямото еднодневно увеличение от два месеца и половина. Соята поскъпна със 70 цента до 1,482 цента за бушел.

Европейските пазари също реагираха

Естествено всичко това се отрази на цените на европейската зърнена борса. Пшеницата MATIF, търгувана на Парижката фондова борса, падна с 2 евро за тон до 335,50 евро за тон в договорите за доставка през декември. Цените на царевицата MATIF с доставка през ноември паднаха с 0,50 евро до 327,50 евро за тон.

От друга страна, цените на рапицата са се увеличили. Рапицата MATIF с доставка през ноември поскъпна със 7 евро, до 605 евро за тон.

Междувременно Министерството на земеделието на САЩ намали прогнозата си за крайните запаси от царевица в САЩ през фискалната 2022-23 г. до 10-годишно дъно от 30,95 милиона тона от 35,3 милиона тона. Запасите от соя бяха намалени до седемгодишно дъно от 5,4 милиона тона.

Американските фермери вероятно ще съберат само 354 милиона тона царевица, което е спад спрямо 365 – те милиона тона в предишната оценка, каза USDA в своя месечен доклад. Ако оценката е вярна, това ще бъде най-малката реколта в САЩ от три години. Реколтата от соя се оценява на едва 119 милиона тона, което е спад от 123,3 милиона тона предходния месец.

Светът очакваше по-голяма реколта от американска царевица и соя тази есен, за да компенсира спада в износа на зърно от Украйна.

Въпреки че в момента зърното се изнася от Черноморския регион за световния пазар, продължаващите геополитически сътресения и несигурността във веригата на доставки причиняват сътресения и внезапни колебания на цените на фючърсните пазари.

Добивите от пшеница в Русия на рекордно ниво

В Global Wheat Outlook 2022/23 USDA увеличи производството, потреблението, износа и крайните запаси. Световното производство нарасна с 4 милиона тона до 784 милиона тона, тъй като реколтите за Русия и Украйна бяха преразгледани нагоре.

Реколтата от пшеница в Русия се прогнозира да бъде с 3 милиона тона по-висока до 91 милиона тона, въз основа на резултатите от реколтата за зимна пшеница от началото на годината. Ако бъде потвърдено, производството за Русия ще постави нов рекорд. Прогнозното производство за Украйна се е увеличило с 1,0 милиона тона до 20,5 милиона тона.

За Европейския съюз USDA оставя реколтата от пшеница (твърда и обикновена пшеница) непроменена на 132 милиона тона. Реколтата от пшеница в САЩ също е непроменена на 48,5 милиона тона, прогнозира се реколта от пшеница от 35 милиона тона за Канада, също както предходния месец. За Австралия производството се оценява на 33 милиона тона. Последните две страни със сигурност все още имат потенциал за растеж.

USDA оценява световната търговия на същото ниво – малко под 209 милиона тона през септември. Така канадският износ остава на 26 милиона тона, а Съединените щати ще изнесат близо 23 милиона пшеница. USDA остави износа на ЕС на 33,5 милиона тона. Перспективите за износ на Русия също останаха непроменени с рекордните 42 милиона тона въпреки по-високата реколта, както и прогнозата за износ на Украйна от 11 милиона тона.

Agrozona.bg e специализиран новинарски сайт за бизнес и земеделие. Нашата цел е да информираме своите читатели за новостите и добрите практики в агробизнеса у нас и по света. Agrozona.bg Ви предоставя експертни анализи и съвети за успешна реализация в сектора, а също така информация за важни срокове и събития. При нас ще намерите още и интересни и полезни съвети за вашето хоби. Екипът на Агрозона подготвя цялото съдържание на сайт и списание Агрозона. В него участват 4 журналисти, както и стажантите, които се учат на аграрна журналистика в редакцията на Агрозона

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА