Прибраната пшеница към 27-и юли е с 0,7% по-малко от отчетената по същото време на миналата година, сочи оперативният анализ на земеделското министерство като в него се посочва, че по-малкото реколтирани площи (с 9,8%) са компенсирани от по-високия среден добив. При ечемика и рапицата се наблюдава по-съществено изоставане на производството на годишна база – съответно с 14,1% и 11,2%, което се дължи основно на по-бавния темп на прибиране на реколтата, отчитат от МЗХГ. На този етап средният добив от ечемик е със 7,7% по-висок от миналогодишния, а но при рапицата има понижение с 3,7%.
Спад с между 3,6% и 54% има при реколтираните количества картофи, домати, пипер, дини и пъпеши. Най-осезаем е спадът при дините и пъпешите, което се дължи както на по-късното прибиране на реколтата, така и на осезаемото понижение на средните добиви. Към момента, средните добиви от домати и пипер също са по-ниски спрямо миналата година – съответно с 15,2% и 28,4%, докато този от картофи бележи ръст от 26,2%.
При производството на череши, вишни, кайсии, ягоди, малини, маслодайна роза и лавандула има покачване с между 3,5% и 74,7%към 27-и юли в сравнение с отчетеното количество година по-рано. Най-голямо е увеличението при малините. При тях, черешите и лавандулата нарастването на продукцията на годишна база се дължи на увеличение както на реколтираните площи, така и на средния добив. От друга страна, производството на праскови, круши, сливи и ябълки изостава с между 30,3% и 97,2% спрямо миналогодишното, основно поради по-късно прибиране на реколтата, като при ябълките и крушите това е комбинирано и с отчетени съществено по-ниски средни добиви на този ранен етап, посочва анализът.