В момента най-застрашени при отрицателни температури са сливите, кайсиите, след това прасковите, по-малко застрашени са ябълките и крушите. Това каза за агенция „Фокус” доц. дсн Стефан Гандев, директор на Института по овощарство в Пловдив. „Понеже те имат един значително по-късен цъфтеж, тоест намират се по- назад в развитието си, което е предпоставка за по-голяма издръжливост на отрицателни температури”, допълни той.
„Овощните видове в момента приключват задължителния си зимен покой. Все още не са излезли от него. Не съществува опасност от измръзване”, посочи Стефан Гандев и уточни, че в зависимост от овощния вид овошките издържат на температури от минус 4-5 градуса до минус 10 градуса. По думите му, колкото е по-късен цъфтежът и по- късно развитието на даден сорт или овощен вид, толкова по- издръжлив е на отрицателни температури.
„Много е трудно да се каже за реколтата, понеже не са минали отрицателните температури, тоест ниските зимни температури. Трябва да имаме предвид, че е възможно да има и пролетни слани, които също могат да компрометират до голяма степен добива”, посочи той. „Не считам, че ще има някакви отклонения от реколтите по овощните видове, в сравнение с предните години. Освен ако природата не ни изненада с пролетни слани или ниски зимни температури”, каза още Стефан Гандев.