Най-много мед се събира от слънчогледа

Екип на Агрозона
Екип на Агрозона
1 Минути

Най-много мед се събира от слънчогледа, каза за „Агрозона“ инж. Михаил Михайлов, председател на УС на Обединен български пчеларски съюз и Съюз на българските пчелари. Затова пчеларите са доволни, че страната ни е голям производител на слънчоглед. Културата е и спасителната паша за медоносните насекоми, ако няма акация. „Слънчогледовият мед от всички видове мед има най-добри показатели за човешкия организъм.“, каза Михайлов. По думите му обаче той не се предпочитал много заради по-едрите си кристали. Дори слънчогледовият мед обаче не може да надмине мановия мед, който със своите микроелементи е най-полезен, коментира специалистът.

Българските пчелари печелят основно от меда и не толкова от останалите пчелни продукти, стана ясно от разгова със специалиста. Нашите стопани на пчелни семейства произвеждат около 18-20 вида мед, каза той.

Заради затоплянето на климата есента се удължава пашата на пчелите, посочи още Михайлов. Това обаче не е благоприятно за тях, тъй като при наличие на храна, насекомите се активизират и продължават да снасят яйца – пилото се увеличава. Липсва обаче прашецът, белтъкът. Поради това останали без белтъчини, пчелите често умират при късна паша. Затова най-добре пчелите да бъдат зазимени до средата на септември.

Agrozona.bg e специализиран новинарски сайт за бизнес и земеделие. Нашата цел е да информираме своите читатели за новостите и добрите практики в агробизнеса у нас и по света. Agrozona.bg Ви предоставя експертни анализи и съвети за успешна реализация в сектора, а също така информация за важни срокове и събития. При нас ще намерите още и интересни и полезни съвети за вашето хоби. Екипът на Агрозона подготвя цялото съдържание на сайт и списание Агрозона. В него участват 4 журналисти, както и стажантите, които се учат на аграрна журналистика в редакцията на Агрозона

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА