На работна среща ще обсъждат новата подмярка за демонстрационни дейности и осведомяване

Юлиана Стоичкова
Юлиана Стоичкова
5 Минути

Целта на подмярката е повишаване на знанията и подобряване на уменията на земеделските и горските стопани и на заетите лица в техните стопанства

Звеното за управление на Национална селска мрежа (ЗУ на НСМ) и Управляващият орган на ПРСР 2014-2020 (УО) отправят покана към представителите на научната общност, академичната общност, професионалните гимназии, които са потенциални бенефициенти по подмярка 1.2 „Демонстрационни дейности и действия по осведомяване“ на ПРСР 2014-2020, да вземат участие в предстояща работна среща за представяне на възможностите за подкрепа по подмярката, съобщават от Национална селска мрежа (НСМ).

Събитието ще се проведе на 27 юли 2022 г. от 10:00 ч. до 15:30 ч. в зала “Рим”, х-л „Метрополитън“, гр. София.

Официално откриване на събитието ще направи д-р Момчил Неков, заместник-министър на земеделието и ръководител на УО на ПРСР 2014-2020.

В рамките на работната среща ще бъде представена прилаганата за първи път у нас подмярка 1.2 „Демонстрационни дейности и действия по осведомяване“ от ПРСР 2014-2020, предоставяща възможност за подкрепа на висши училища, професионални гимназии; научни институти; опитни станции /Държавно предприятие „Научно-производствен център“ за трансфер на знания чрез изпълнение на демонстрационни дейности, целящи повишаване на знанията и подобряване на уменията на земеделските и горските стопани и на заетите лица в техните стопанства.

Една от основните цели на работната среща е да се мобилизира и ангажира научната общност, академичната общност, професионалните гимназии в процесите по повишаване на знанията и подобряване на уменията на стопанствата, вкл. на заетите в тях, чрез разпространение в реални практически условия на знания, информация за добри практики, усъвършенстване на уменията в областта на управлението и бизнеса, новите технологии и техники, иновациите, качеството и безопасността на продуктите, биологичното производство и устойчивото управление на природните ресурси.

За Управляващия орган на ПРСР 2014-2020 е от съществено значение съвместно да определим необходимите механизми за партньорство и комуникация за насърчаване трансфера на знания, споделянето на добрия опит, прилагането на интерактивния иновационен модел, както и за разпространението на резултатите и постиженията в областта на иновациите в аграрния сектор, възползвайки се от мрежовия подход на Национална селска мрежа в България.

За участие са поканени представители на:

а) висши училища, които: 1/са акредитирани по Закона за висшето образование и 2) имат актуална акредитация за обучение по минимум едно от професионалните направления „Растениевъдство“, „Растителна защита“, „Животновъдство“ „Ветеринарна медицина“, „Горско стопанство“, „Хранителни технологии“, „Биотехнологии“, проверима на интернет страницата на Националната агенция за оценяване и акредитация (НАОА): https://www.neaa.government.bg или електронния регистър на Министерство на образованието и науката (МОН): http://rvu.mon.bg.

б) професионални гимназии, които отговарят на следните условия: 1/ да са институции съгласно чл. 18, т. 1 от Закона за професионалното образование и обучение (ЗПОО) и 2/ да имат право да обучават по минимум едно от професионални направления 621 „Растениевъдство и животновъдство“, 623 „Горско стопанство“, 541 „Хранителни технологии“, 640 „Ветеринарна медицина“, за придобиване на квалификация по професия от Списък на професиите за професионално образование и обучение по чл. 6 от ЗПОО, публикуван на интернет страницата на НАПОО: https://www.navet.government.bg/bg/spisak-na-profesiite-za-poo.

в) научни институти по чл. 6 от Закона за Българската академия на науките (Закона за БАН) и научни институти по чл. 6, ал. 1 от Закона за Селскостопанска академия (Закона за ССА);

г) опитни станции /Държавно предприятие „Научно-производствен център“, които извършват научни изследвания и научно обслужване в областта на селското стопанство или горското стопанство, или биотехнологиите, или хранителните технологии и които са самостоятелни научни звена по чл. 6 от Закона за БАН или Държавно предприятие „Научно-производствен център“, създадено по чл. 6, ал. 2 от Закона за ССА.

 

Потвърждение на участие: [email protected]; тел. 0892 29 25 97

За повече информация изтеглете ПРОГРАМА

 

 

Юлиана Стоичкова завършва Факултета по журналистика на СУ „Св. Климент Охридски“. Дълги години се занимава с печатни медии в областта на градинарството и цветарството. В agrozona.bg приоритет са й производството и пазарите на плодове и зеленчуци, лозарството и винарство, пазарът на земя и хоби градинарството.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА