МЗХГ ще предложи още 25% държавно съфинансиране по COVID мярката

Павлина Георгиева
Павлина Георгиева
3 Минути

Бюджетът може да се увеличи до 120 млн. лева

Министерството на земеделието, храните и горите ще предложи на Европейската комисия бюджетът по извънредната мярка COVID-19 да се увеличи с още 25% държавно съфинансиране.По този начин той може да достигне до приблизително 120 млн. лева в обхвата на програмата за развитие на селските райони. Това съобщи министърът на земеделието, храните и горите Десислава Танева по време на интервю в сутрешния блок на БНТ.

Наредбата, по която ще се кандидатства е готова и предстои да бъде пусната за обществено обсъждане. Приемът вероятно ще бъде отворен до края на този месец или в началото на август, като ще бъде максимално олекотен и улеснен и ще се осъществява чрез системата ИСАК на база на заявените площи и животни от миналата година сравнено с базовите заявления през тази година.

“Друг начин, чрез който подпомогнахме производителите в условията на пандемията и последиците от нея беше решението за прехвърляне на още 70 млн. евро към директните плащания за 2020г. В настоящата година максимално много парични средства ще бъдат предоставени на фермерите.”, допълни Танева.

Направления по сектори

Направление COVID-1 включва чувствителните секторите „Животновъдство – ДПЖ и ЕПЖ“, „Растениевъдство“, пчеларство, рози и декоративни цветя. По това направление змеделските производители могат да получат  помощ под формата на еднократна сума, в зависимост от размера на площите, броя на животните и пчелните семейства. Таванът на плащането е 7000 евро за стопанин.

В направление COVID-2 са включени всички останали в областта на растениевъдството, свине и птици. „Плащането, което предложихме и на бранша, и предварително комуникирано с Комисията е следното – 30 лв. за едно заето лице в стопанството, отглеждащи други селскостопански култури, извън допустимите за COVID-1. За отглеждащите свине – за едно заето лице в земеделско стопанство, ставката е 245 лв. и 430 лв. за едно лице е земеделско стопанство, отглеждащо птици. Таванът е 7000 евро на един кандидат“, каза още Танева.

Подмярка COVID-3 включва малките и средни предприятия, преработващи първична земеделска продукция и извън обхвата на ОПИК. „Компенсацията е изчислена в два алтернативни варианта, който си избере бенефициента. Единият е 5 % от декларираните приходи от реализацията на преработената продукция за 2019 г. при условие, че има 20 % спад на приходите за 4 месеца през 2020 г. или 270 лв. на едно заето лице“, каза още министърът.

СВЪРЗАНИ НОВИНИ
Павлина Георгиева завършва Факултета по журналистика на СУ „Св. Климент Охридски“. В Аgrozona приоритет са й биологичното земеделие и здравословните храни, розопроизводството, пчеларството, ловът и риболовът.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама