МЗХ предвижда създаване на фонд „Епизоотии” и въвеждане на многогодишна Държавна профилактична програма

Лилия Александрова
Лилия Александрова
4 Минути

Преговаряме с Министерство на финансите за създаване на фонд „Епизоотии”, който да позволи на БАБХ бързо и своевременно да реагира, когато възникват неблагополучия в животновъдния сектор. Това заяви заместник-министърът на земеделието и храните Цветан Димитров по време на проведена пресконференция за представяне пакет от законодателни и административни мерки, разработен със съвместните усилия на експерти от МЗХ и БАБХ, предава „Фокус“.

Пакетът предвижда промени в областта на ветеринарномедицинската дейност. По думите на зам.-министъра, мерките са продиктувани от зачестилите случаи на регистрирани опасни заболявания по селскостопанските животни. „Това ни доведе до извода, че редица закони, подзаконови нормативни актове и административни режими, би следвало да бъдат направени по-строго, така че да имат възпитателен ефект върху всички, които участват в агрохранителната верига. Крайната цел е да бъде гарантирана безопасността на населението”, посочи той.

Според него, създаването на фонд „Епизоотии” може да се осъществи с изменение на Закона за ветеринарномедицинската дейност, а средствата в него, ще могат да гарантират бързото и адекватно ликвидиране на новопоявили се огнища на особено опасни и икономическо значими заразни болести по животните.

Държавна профилактична програма

Предвижда се също въвеждане на многогодишна Държавна профилактична програма, която ще осигури планиране на дейсностите по профилактика на болестите по животните. Ще се работи и по създаването на нов Закон за Центъра за оценка на риска по хранителната верига, който да предвижда обособяването на центъра като самостоятелно звено на пряко подчинение на министъра на земеделието и храните. Според експертите това ще гарантира независимостта и обективността на научната оценка по здравеопазването на животните, а на тази база ще се разработва Държавна профилактична програма.

Електронно здравно досие на животните

Зам.-министър Димитров коментира и нуждата от оптимизиране на интегрираната електронна система на БАБХ. „Предвиждаме създаването на нов софтуерен продукт. Ще разработим електронно здравно досие на животните. Ще бъдат въведени всички животновъдни обекти. Ще бъде създаден и модул, който изпълнявайки европейските изисквания за кръстосано съответствие, при неизпълнение ветеринарномедицинските мероприятия и Държавната профилактична програма, ще оповестява в Държавен фонд „Земеделие”, че съответният фермер не е допустим за подпомагане”, посочи зам.-министър Димитров. По думите му, така ще се гарантира до голяма степен здравето на потребителите на животински продукти и на цялото население.

Изпълнителният директор на БАБХ д-р Дамян Илиев, посочи, че през последните две години, Държавната профилактична програма е изпълнявана за съмнително кратки срокове, което поражда съмнение за ефективността ѝ. „Предлагаме корекция в закона, за да може тази година да направим поръчката за три години напред. Имаме възможност добре да предвидим нещата, които ще ни трябват през следващите 3 години. По този начин дейностите по програмата ще се осъществяват, когато от ветеринарномедицинска гледна точка е правилно да се случат”, посочи д-р Илиев. По думите му, въвеждането на имунопрофилактичен календар за 3 години напред, ще позволи изграждането на стратегия за борба с различните заболявания, които се считат за проблемни според преценката на агенцията.

Лилия Александрова е журналист в „Агрозона“ от 2013 г. Има магистърска степен по Международни отношения и бакалавърска степен по Бизнес администрация. Интересите ѝ са в областта на политическата интеграция и Европейския съюз, агропредприемачеството, образованието, труда и социалната политика.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА