Ректорът проф. Димитров се надява първият випуск да започне обучение още през лятото
“Надяваме се да имаме първи прием на студенти по ветеринарна медицина още това лято”. Това каза пред БТА ректорът на Медицинския университет в Плевен проф. д-р Добромир Димитров, след като Министерски съвет излезе с решение да предложи на Народното събрание да бъде открит Факултет по ветеринарна медицина в структурата на висшето учебно заведение.
Това е предпоследна стъпка към разкриване на факултета. Изключително горди и щастливи сме от този факт, остава решение на Народното събрание, коментира ректорът. Проф. Димитров посочи, че базата за новия факултет в Пордим е готова да посрещне своите първи студенти. Част от оборудването е пристигнало. Остават довършителни работи.
Подготвени сме за обучението на студентите в първи курс. В момента върви обществената поръчка за изграждането на административната част на факултета в Плевен, там ще бъде и клиниката за дребни животни, допълни ректорът. В Пордим се подготвя и изграждането на клиника за едри животни на площ от 2500 кв. метра.
Искрено се надявам това, което пишеше в подкрепящото писмо на Министерството на образованието и науката, да стане факт, а именно, че бъдещият факултет в Плевен има потенциал да се развие до високотехнологичен иновативен център по ветеринарна медицина за Република Северна България, подчерта проф. д-р Димитров.
В решението на Министерски съвет за това да бъде предложено на Народното събрание откриване на Факултет по ветеринарна медицина в Плевен се посочва, че проектът има положителна оценка от Националната агенция за оценяване и акредитация. В новото звено ще може да се обучават студенти по специалността от регулираните професии „Ветеринарна медицина” от професионално направление „Ветеринарна медицина“ за придобиване на образователно- квалификационна степен „магистър“.
Към момента достъпът на студенти до тази специалност е ограничен само до два района (в Южна България), като капацитетът на предлагащите подобно обучение структури е почти запълнен. Същевременно обучението по тази специалност е търсено от кандидат-студентите, които след това успешно се реализират на пазара на труда. Разкриването на факултета в Плевен се подкрепя и от Министерството на земеделието и храните, се казва още в решението на правителството.