ДФЗ: До 31 декември кандидатите по агроекологичните и биологични интервенции доказват преминато обучение

Мариана Климентиева
Мариана Климентиева
4 Минути

Кандидатите по интервенцията „Хуманно отношение към животните и антимикробна резистентност“ не представят документ за преминало обучение

Земеделските стопани, поели агроекологични и биологични (само за операция „Биологично растениевъдство в преход“ БРП) ангажименти през кампания 2023 и тези с текущ ангажимент по „Биологично пчеларство в преход“ (БПП), са длъжни най-късно до 31 декември на текущата година да предоставят пред ДФЗ документ за преминато обучение. Това съобщиха от пресцентъра на ДФЗ.

С документа следва да докажат, че имат придобити умения и опит в извършването на дейностите по интервенциите, за които са одобрени.

Съгласно разпоредбите на Наредба № 9 от 26 юни 2023 г. за условията и реда за прилагане на интервенциите “Биологично растениевъдство” и “Биологично пчеларство”, земеделските стопани  или упълномощеното лице за управление трябва да предоставят копие на един от следните документи:

  1. завършено средно образование в областта на селското стопанство или ветеринарната медицина;
  2. завършено средно икономическо образование със земеделска насоченост;
  3. завършено висше образование в областта на селското стопанство или ветеринарната медицина;
  4. удостоверение за завършен курс по биологично или агроекологично обучение и да имат придобити умения в областта на земеделието, насочени към: смекчаване на последиците от изменението на климата и за адаптация към него; устойчиво развитие и ефективно управление на природните ресурси, като вода, почва и въздух; защита на биологичното разнообразие, подобряване на екосистемните услуги и опазване на местообитанията и ландшафта;
  5. свидетелство за получена степен на професионална квалификация в областта на селското стопанство;
  6. доказан опит в извършването на биологични или агроекологични дейности – изпълнили са ангажименти по мярка 214 “Агроекологични плащания” от Програмата за развитие на селските райони на Република България за периода 2007 – 2013 г., по мярка 10 “Агроекология и климат” или мярка 11 “Биологично земеделие” от Програмата за развитие на селските райони за периода 2014 – 2020 г.;
  7. сертификат по чл. 35 от Регламент (ЕС) № 2018/848, удостоверяващ биологичен статус.

Съгласно разпоредбите на Наредба № 10 от 27.06.2023 г. за условията и реда за прилагане на интервенциите в областта на околната среда и климата и хуманно отношение към животните, земеделските стопани трябва да предоставят копие на един от следните документи:

  1. агроекологично обучение в областта на земеделието, насочени към: смекчаване на последиците от изменението на климата и за адаптация към него; устойчивото развитие и ефективно управление на природните ресурси, като вода, почва и въздух; защита нa биологичното разнообразие, подобряване на екосистемните услуги и опазване на местообитанията и ландшафта или други в областта на околната среда и климата;
  2. доказан опит в извършването на агроекологични дейности – дали са изпълнявали ангажименти по мярка 214 “Агроекологични плащания” от ПРСР 2007 – 2013 г., по мярка 10 “Агроекология и климат” от ПРСР 2014 – 2020 г. или текущо изпълняват дейности от направление по мярка 10 “Агроекология и климат” от ПРСР 2014 – 2020 г., аналогични на тези, които прилагат при поемане на многогодишен ангажимент по съответната интервенция по чл. 3, ал. 1, т. 1 – 8.

Уточняваме, че кандидатите по интервенцията „Хуманно отношение към животните и антимикробна резистентност“ не представят документ за преминало обучение.

В случай, че земеделските стопани вече са предоставили някой от изброените по-горе документи, не е необходимо същият документ да се предоставя отново.

Мариана Климентиева е магистър по „Журналистика“ в Софийски университет "Климент Охридски". Кариерата ѝ започва през 2004 г. Работила е за водещи печатни и онлайн издания, сред които в."Телеграф", в."Монитор", stolica.bg, economic.bg. Специализира в ресори като земеделие, икономика и актуални новини, като се стреми винаги да поднася задълбочена и обективна информация. В Аgrozona приоритет са й теми, свързани със съвременните тенденции в земеделието, устойчиво развитие, иновации в аграрните технологии и европейски политики за селските райони.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама