Морковената муха яде всички кореноплоди

Юлиана Стоичкова
Юлиана Стоичкова
3 Минути

Вредителят не понася миризмата на лук и чесън

Морковената муха е особен вредител, който напада не само морковите, но и другите кореноплодни култури. Подходящ гостоприемник вредителят намира и при магданоза, копъра, целината, като може да нанесе щети до 50% от реколтата. Личинките и възрастните екземпляри могат да унищожат тези растения за кратко време. Морковената муха няма как да се срещне през светлата част на деня, тъй като любимото й място са влажните и сенчести места, но сутрин и вечер тя излита, за да търси препитание. Трудно ще срещнете морковената муха, но следите от нея са забележими и с просто око. Възрастното насекомо е с продълговато оранжево телце с черен корем. Дължината му достига до 5 мм, има жълти лапички и мустачки и прозрачни крила. Снася яйцата си през май, като за един сезон може да снесе до 120 яйца. Личинките се хранят първо с кореновата част, а след това преминават и във вътрешността на кореноплодите. За около 2 месеца от личинките се появяват възрастните насекоми.

Морковената муха зимува в почвата, където за нея не са страшни нито зимните, нито пролетните възвратни студове.

Нападенията на вредителя могат да се разпознаят по интересния оттенък на листата – те стават лилави. По кореноплодите се появяват пукнатини и ходове, които имат почернели участъци. Те стават сухи и „дървенисти“, с неправилна форма.

 

Профилактиката

Има няколко основни неща, с които трябва да се съобразите, ако искате да имате здрава реколта. Първо, избирайте сортове, които са устойчиви на поражение от вредители. Второ, старайте се да не разполагате лехите на сенчести места, където възрастните насекоми могат лесно да се заселят. Най-добре е насажденията да са на слънчеви терени, на добре осветени места. Трето, не сгъстявайте посевите и не оставяйте прекалено много плевели в насажденията. Четвърто, засявайте растенията по такъв начин, че посевите на късната култура да не съвпадат с летежа на първото поколение на мухата – до края на юни.

 

Мерките

Морковената муха не понася миризмата на лук и чесън и редуването на тези насаждения с основната култура дават добър резултат. От лука можете да приготвите и настойка за пръскане. Сложете в съд 300 г наситнени луковици и ги залейте с 2 литра кипяща вода, оставете ги да киснат за 24 часа. След това прецедете и разредете в 10 литра вода, като добавите и сапун за прилепител. Опръсквайте с разтвора както самите растения, така и междуредията.

Посипването с лукови люспи на междуредията също има подходящ ефект.

Настойката от пелин също ще ви свърши работа в този случай. Напълнете кофа с билката и я залейте с гореща вода. Когато изстине, разсипете настойката на три части и всяка разредете с 8 литра вода. Сухата част можете да разхвърляте в междуредията, а с разтвора можете да полеете насажденията.

 

 

Юлиана Стоичкова завършва Факултета по журналистика на СУ „Св. Климент Охридски“. Дълги години се занимава с печатни медии в областта на градинарството и цветарството. В agrozona.bg приоритет са й производството и пазарите на плодове и зеленчуци, лозарството и винарство, пазарът на земя и хоби градинарството.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА