До 10 хил. лв глоба за подмора на пчелите в Плевенско

Лилия Александрова
Лилия Александрова
5 Минути

Над 1 000 стопани са санкционирани за 2 млн. лв. в цялата страна през 2019 г.

След всичко доказано със съответните анализи за подмора на пчелите в област Плевен ще бъдат наложени  глоби по действащото законодателство. Това каза министърът на земеделието, храните и горите Десислава Танева в отговор на депутатски въпрос за случаи на установена масова смъртност на пчелни семейства в област Плевен.

Десислава Танева, храни, Agrozona.bgДве проверки са извършени по постъпили общо 6 сигнала в Областна дирекция “Земеделие” – Плевен, свързани с опазване на пчелите и пчелните семейства от отравяния. Жалбата по един от сигналите е оттеглена на следващия ден от жалбоподателя. Жалбите засягат 14 собственици на пчелини, с 1 994 пчелни семейства, обясни министър Танева.

„Извън това бе назначена от мен и втора проверка във връзка с излезлите резултати от първата по проверка жалбите във връзка с установяване на общото здравословно състояние на пчелната популация в района”, каза земеделският министър и уточни, че по време на проверките е установен от всички комисии подмор на пчелните семейства на жалбоподателите между 30 и 70 %, като са взети 5 проби от растителността на площите, които са третирани от земеделските стопани.

“Съгласно жалбите на жалбоподателите от там произтича и причината за подмора на пчелите”, каза още Десислава Танева и уточни, че са взети 5 проби от трупчета от пчели за анализ в акредитирани лаборатории.

“Растителната проба се изследва за сметка на държавата, а пчелната от жалбоподателя. При проверките е установено, че навсякъде са изпратени уведомления до всички населени места в землищата, на които са направени третирания, съгласно изискванията на наредба номер 13, т.е. първото изискване е спазено по всички третирани площи от земеделски стопани”, отбеляза министър Танева.

Отново в Плевен

Предвид повтарящата се ситуация в област Плевен през 2019 г. са подадени 6 жалби от 11 собственици на пчелини. “Както ви казах разпоредих извършване на нарочна проверка за установяване на общото здравословно състояние на пчелната популация и изясняване на обстоятелствата и евентуалните причини за смъртността на семействата в четирите общини: Гулянци, Никопол, Левски и Белене, откъдето бяха подадени жалби за отровени такива. По тази проверка бяха проверени 13 пчелина с 951 пчелни семейства и 43 отводки. С цел установяване на вероятността смъртността да е причинена от заболяване, бяха взети 6 проби от пчелина разположени в съседство на засегнатите обекти. Резултатите от лабораторните изследвани са факт, като в 5 от тях е установено наличие на причинителя на заболяването нозематоза. Относно подадените жалби след извършените проверки по жалбите са съставени констативни протоколи от комисии “, по думите на Десислава Танева.

“В обобщение от 5 жалби, по които са взети проби, растителна и пчелна, имаме съвпадение на активните вещества само в 1 от тях, откъдето ще се доизследва вероятността причинителят да de minimis, ДФ "Земеделие", Agrozona.bgе точно третирането на площите, както и там, където има остатъци от неоникотиноиди, всички глоби, които са по действащото законодателство, ще бъдат наложени.”, каза още министър Танева.

Съгласно Закона за защита на растенията лицата, които не изпълнят задължение за уведомяване за употреба на продукти за растителна защита с наземна техника или чрез въздушно пръскане, се наказват с глоба от 1 500 лв. до 2 400 лв. Когато нарушението е извършено от юридическо лице или едноличен търговец, се налага имуществена санкция от 2 400 лв. до 3 600 лв.

Съгласно Закона за пчеларството лицата, които не спазват мерките за опазване на пчелите от отравяне и начините за провеждане на растителнозащитни, дезинфекциозни и дезинсекционни дейности се наказват с глоба от 3 000 лв. до 5 000 лв. Когато нарушението е извършено от ЮЛ или ЕТ, се налага имуществена санкция от 8 000 лв. до 10 000 лв. Според закона когато са извършени пръскания върху земеделски и горски култури, трайни и крайпътни насаждения и медоносна растителност, намиращи се във фаза на цъфтеж, се наказват с глоба от 4 000 лв. до 5 000 лв., за ЮЛ или ЕТ санкцията е от 8 000 лв. до 10 000 лв.

Лилия Александрова е журналист в „Агрозона“ от 2013 г. Има магистърска степен по Международни отношения и бакалавърска степен по Бизнес администрация. Интересите ѝ са в областта на политическата интеграция и Европейския съюз, агропредприемачеството, образованието, труда и социалната политика.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА