Министър Танева: Мерките срещу АЧС трябва да се спазват стриктно, за да имат ефект

Агрозона
Агрозона
4 Минути

Имаме нужда от общо осъвременяване на законодателството така, че мерките за справяне с Африканската чума по свинете да бъдат прилагани много прецизно. Трябва да се спазват стриктно, за да имат ефект. Това каза министърът на земеделието, храните и горите Десислава Танева по време на международното изложение „Зелена седмица“ в Берлин.

„Необходимо е да бъдат концентрирани усилията за справяне с болестта не само в ЕС, а и в света.“, посочи Десислава Танева, „Това е най-голямото предизвикателство на столетието поради факта, че няма ваксина за справяне с АЧС. Имаме силна нужда от подкрепата на науката, която следва да работи със синхронизирана база-данни, споделяйки всяка малка стъпка в справянето с чумата. На второ място е важна информираността на всеки потребител за разпространението на АЧС и за това как да се предпазваме. Без подкрепата на потребителската общност няма как светът да се справи с АЧС.“

С тази болест може да се справи обединен целият свят, категорична е българският министър.

„Трето, необходима и адекватна регулация за болестта.“, посочи тя, „Още миналата година беше прогнозирана ситуацията, която наблюдаваме сега. Към 1 януари 2020 г. болестта е поразила 6,6 млн. свине в целия свят. Масово е поразено поголовието в големите страни-потребители в Азия. Там останаха функциониращи само най-големите предприятия в най-развитите държави поради простата причина, че нива на биосигурност са изключително високи. Предлагането намалява, потреблението се запазва поради нарастване на населението в тези страни. В условията на пазарни отношения цената започна да нараства.“

„Това увеличи инвестиционния натиск върху сектора, включително върху засегнатите огнища за бърза репопулация ние действаме със законодателство, което е принципно, според което се компенсира всяко огнище и се репопулира след 45 дни по определена процедура. Ако в една страна, засегната от чума от 3 години, тя изпада в изключително рискова ситуация. В същото време остава задължението за компенсация от данъците на европейския бюджет. Рисковете от пренасяне на болестта са свързани с преноса на храна, в същото време няма вътрешни граници, проблем е, когато проверяваш багажа на туристите. Това са детайли, които следва да се изчистят, за да може всички мерки, които трябва да се вземат за профилактика, превенция и борба с ЧАС да могат безпрепятствено да бъдат правени. Сега, когато има 3 километрова зона около огнище, можеш да спреш достъпа до коли и хора, но не можеш да направиш това на вътрешна граница в ЕС.“, каза министър Танева.

От установяването на първото огнище на АЧС в България през 2018 г. са засегнати и унищожени над 203 000 домашни свине, 140 000 от които са унищожени през 2019 г. Щетите за българската държава от навлизането в страната, включително разходи за обезщетения и дейности по превенция и ограничаване на огнищата, са в размер на близо 70 млн. лв. България очаква съфинансиране от Европейската комисия. Към настоящия момент сме получили над 13 млн. евро и остават да бъдат изплатени над 10 млн. евро по сметки от миналата година, обясни още земеделският министър.

Avatar photo
Автор: Агрозона
Agrozona.bg e информационен сайт, който представя последните новини и анализи в сектор „Земеделие”, Хранително-вкусовата промишленост и предприемачество в селските райони. Тук ще откриете полезна информация, свързана с възможностите за национално и европейско финансиране на българските фермери, промени в българското и европейското законодателство и тенденциите в селското стопанство в България, Европейския съюз и по света.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА