Министър Порожанов: Земеделските дейности са и ще останат важен източник на доходи

Георги Узунов
Георги Узунов
2 Минути

Министърът на земеделието, храните и горите Румен Порожанов взе участие в 9-а Босфорска среща на високо ниво под надслов „Мир за всички и устойчиво развитие“, която се проведе в Истанбул, Република Турция. Той и неговият турски колега Бекир Пакдемирли бяха основни говорители в панела „Ролята на земеделието в устойчивото развитие и сътрудничеството“.

Министър Порожанов изтъкна, че земеделието заема специфично място в социално-икономическия живот на България. Традициите в производството на зърнени култури, зеленчуци, плодове и отглеждането на животни, са основни фактори за развитието му. България притежава редица конкурентни предимства за реализиране на инвестиции в тези области.

“Земеделските дейности са и ще останат важен източник на доходи за голяма част от населението в България”, подчерта министърът. И добави: “Моето министерство насърчава процеса на цифровизация на селското стопанство в неговата цялост и подготвя стратегия, която ще даде зелена светлина за изграждането на необходимата инфраструктура за цифровата трансформация на земеделието и следва да предвиди конкретни мерки за тази трансформация. Ускореното развитие на цифровите технологии и изграждането на нови бизнес модели в земеделието може да допринесе за привличане на по-младите поколения, като по този начин забави негативните процеси и влошаването на демографската структура на заетите със земеделски дейности и обезлюдяване на селските райони.”

“Целта на всички ни трябва да бъде преодоляване на предизвикателствата, готовност за подкрепа, солидарност и сътрудничество между равноправни участници с общи интереси и взаимна толерантност”, заяви в заключение министърът.

Румен Порожанов проведе и среща с турския министър на земеделието и горите Бекир Пакдемирли. Двамата обсъдиха въпроси, свързани със сътрудничеството между двете страни в областта на селското стопанство.

СВЪРЗАНИ НОВИНИ
Георги Узунов е в сферата на журналистиката от 7 години. Работил е за национални медии като Радио "Фокус", Дарик Радио и Националното радио. Завършил е бакалавър "Журналистика" в Софийския университет, а магистратурата му е в специалност "Журналистика, Продуцентство и Финанси".

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама