Резултати от открити опитни полета, базирани на територията на цялата страна, показват 15% повишение на добивите при масовите полски култури. Тенденцията се затвърждава и от прилагането на технологии за течно торeне на масови земеделски площи. Данните са получени от валидирани полски опити, реализирани на площ от над 3000 декара в цялата страна.
„Интересно е да се отбележи, че освен ръст в добива, наблюдаваме и повишаване на качествените показатели при продукцията, за която сме използвали течни торове. При култури като пшеницата, отчетохме по-високи стойности на протеин, хектолитър и добив мокър глутен; за рапица и слънчоглед – повишаване на маслеността; за царевицата – суров протеин. Ако земеделците се съобразят с данните, получени от технологиите за прецизно торене, това би увеличило изкупната стойност на произведената от тях продукция“.
Това коментира ръководителят на отдел „Агрохимия и почвознание“ в „Агрополихим“ – Йордан Илиев.
В продължение на 4 години агрономите извеждат опитни полета, съвместно с катедра „Растениевъдство“ при ТУ-Варна и Аграрен университет-Пловдив. Резултатите бяха представени по време на семинара „Качество, съхранение и приложение на минерални торове в земеделието“, който се проведе на 8 – 9 ноември 2018 г. в гр. Трявна.
Експерти дискутираха тенденциите в търсенето и предлагането на минерални торове, както и факторите, оказващи влияние върху пазара:
„През последните няколко месеца наблюдаваме повишаване на цените на комплексните минерални торове. Отчитаме ръст с над 10%. Българският пазар се влияе пряко от международните тенденции. Поскъпването на суровини, нужни за производството на комплексни минерални торове, като природен газ и фосфати, които не добиваме на наша територия, са предпоставка за повишените ценови равнища през последните месеци. За това е важно земеделците да прилагат технологии, които стимулират производствения процес и оптимизират разходите“, коментира търговският директор на „Агрополихим“ – Гавраил Голев.
Семинарът „Качество, съхранение и приложение на минерални торове в земеделието“ премина при засилен интерес. Събитието обедини близо 300 земеделци от цялата страна.