Министър Коритарова: Общините да приоритизират ВиК проектите

Мариана Климентиева
Мариана Климентиева
8 Минути

Никой няма да се върне в едно населено място, дори и облагородено, ако там има воден режим, заяви министърът на регионалното развитие и благоустройството

Министърът на регионалното развитие и благоустройството инж. Виолета Коритарова запозна депутатите с предприетите действия относно проблемите с безводието в страната и мерките, предприети от правителството за преодоляване на водната криза в краткосрочен и дългосрочен план.

АКЦЕНТИ
Никой няма да се върне в едно населено място, дори и облагородено, ако там има воден режим, заяви министърът на регионалното развитие и благоустройствотоТя посочи още, че към момента се реализират проекти с финансиране от Оперативна програма „Околна среда“ към МОСВ, по които ВиК дружествата са директни бенефициенти.Регионалният министър напомни, че със заповед на министър-председателя Димитър Главчев от месец август 2024 г. бе създадена междуведомствена работна група, която да идентифицира краткосрочни и дългосрочни мерки за решаване на проблема с водоснабдяването на населението и напояването на земеделските култури,За подобряване на водоснабдяването на териториите на общините Севлиево, Габрово и Дряново, през следващите години, се обсъжда като вариант изграждане на яз. „Бяла“, но е необходимо да се извършат проучвания, анализи, обследване, изготвяне на техническа документация.Като възможност за справяне с водната криза тя посочи предвиденото финансиране чрез Инвестиционната програма за общински проекти, по която продължава сключването на споразумения.

Коритарова съобщи, че след ускоряване на работата по завършването на яз. „Луда Яна“ и пречиствателната станция за питейни води към него завиряването вече е започнало и през 2025 г. предстои въвеждането им в експлоатация. Язовирът, чието строителство започна през 2016 г., ще гарантира водоснабдяването на Панагюрище и региона. Вече е и в експлоатация яз. „Пловдивци“ за питейно-битово водоснабдяване и пречиствателната станция за питейни води към него, който МРРБ построи за първи път през последните 35 години, напомни Коритарова.

Тя посочи още, че към момента се реализират проекти с финансиране от Оперативна програма „Околна среда“ към МОСВ, по които ВиК дружествата са директни бенефициенти.

Изпълнени и в процес на изпълнение са водни цикли в областите Бургас, Шумен, Перник, Варна, Сливен и Видин.

Има проектна готовност за изграждане на пречиствателна станция за питейни води към яз. „Ахелой“. Анализират се възможностите за финансиране на инвестиционните намерения, каза още Виолета Коритарова. И допълни, че ремонтът на другия резервен язовир за водоснабдяване – „Порой“, се изпълня в срок и до края на годината трябва да приключи реконструкцията на водонапорната кула, след което започва завиряване на водоема. Но инфраструктурата към него не е изградена, с оглед на което са предприети действия за извършване на проектиране.

В срок тече ремонтът на пречиствателната станция за питейни води към яз. „Ясна поляна“, отчете още министър Коритарова. Очаква се още в началото на 2025 г. съоръжението да заработи на пълен капацитет, така че да предоставя питейна вода за общините Созопол, Царево, Приморско, Средец и др. в съответствие с изискванията.

Регионалният министър напомни, че със заповед на министър-председателя Димитър Главчев от месец август 2024 г. бе създадена междуведомствена работна група, която да идентифицира краткосрочни и дългосрочни мерки за решаване на проблема с водоснабдяването на населението и напояването на земеделските култури,

както и да предложи конкретни решения за подобряване на ефективността и контрола, за да се гарантират водните запаси на страната за справяне с климатичните промени.

Коритарова съобщи, че в периода на действие на работната група, „Български ВиК холдинг“ ЕАД, съвместно с МРРБ, организира и проведе срещи с представители на ВиК дружествата и Асоциациите по ВиК на обособените територии. Организирани са посещения на място с участието на експерти в 17 области с нарушено водоснабдяване за населението. Получената информация е систематизирана в МРРБ с конкретни предложения за инвестиционни мерки от областите Велико Търново, Ловеч, Кюстендил, Плевен, Смолян, Сливен и Шумен и общините Севлиево и Свищов.

Във връзка с увеличението на броя на районите с въведен режим на водоподаването, поради засушаването и намаления дебит на водоизточниците през тази година, в прогнозния бюджет за периода 2025-2028 г. МРРБ предложи да се заложат средства за финансиране на обследвания, проучвания, проектиране и извършване на строително-монтажни работи на няколко основни обекта, каза още Виолета Коритарова.

И уточни, че това са: изграждане на Пречиствателна станция за питейни води „Сливен“, реконструкция на хидровъзел „Христо Смирненски“, извършване на предпроектни проучвания, изработване на подробен устройствен план и проектиране на водоснабдителна система „Черни Осъм“.

За подобряване на водоснабдяването на териториите на общините Севлиево, Габрово и Дряново, през следващите години, се обсъжда като вариант изграждане на яз. „Бяла“, но е необходимо да се извършат проучвания, анализи, обследване, изготвяне на техническа документация.

Сред другите предложени за финансиране обекти е  обследване на изпълненото строителство на изградената стена на яз. „Кюстендил“ и съоръжения към нея. Предвид че изграждането на големи хидротехнически съоръжения е изключително скъпо, е необходимо да се направят внимателни анализи и приоритизация на най-засегнатите райони, с оглед осигуряване на финансиране, подчерта министърът.

Заради критичната ситуация с водоснабдяването в област Плевен и с цел търсене на начини за нейното преодоляване са разработени мерки за осигуряване на допълнителни водни количества за изкуствено повишаване на капацитета на шахтови кладенци от водоснабдителна група „Биволаре“ в община Долна Митрополия. Предвижда се изграждане на довеждащ водопровод за тяхното подхранване. В резултат от извършените подготвителни дейности и при липса на обжалване проектът за изграждане на водопровода ще може да стартира през март 2025 г. Предвидено е включване и на допълнителен водоизточник към водоснабдителна система „Априлци“ в област Ловеч. Подготвят се проекти за нов водоизточник и водопроводи в област Търговище.

Съгласно Националния инвестиционен план за водоснабдяване и канализация необходимите инвестиции в отрасъл водоснабдяване и канализация са между 12 и 14 млрд. лв. Тези средства поетапно са залагани в бюджета на МРРБ и нашата убеденост е, че това трябва да продължи, за да може да гарантираме нормално водоснабдяване на всички български граждани, категорична бе министър Коритарова.

Като възможност за справяне с водната криза тя посочи предвиденото финансиране чрез Инвестиционната програма за общински проекти, по която продължава сключването на споразумения.

И обърна внимание, че от 7 млрд. лв. заявен финансов ресурс от общините за техните проекти, сключените договори за ВиК инфраструктура са за 800 млн. лв. От тях ще се възползват 258 общини. В отговор на въпрос Виолета Коритарова съобщи, че само 17% от всички проекти по програмата в област Ловеч са за ВиК. В област Плевен такива са 9% от проектите, в Търговище – 13%, а във Велико Търново – 30%, което обаче също е недостатъчно.

И напомни, че ако нямат сключени договори с изпълнители, общините могат да променят приоритизираните проекти. В бюджета за 2025 г. отново ще има възможност за финансиране на ВиК инфраструктура. Нека помислим и за водоснабдяването, защото никой няма да се върне в едно населено място, дори и облагородено, ако там има воден режим, подчерта тя.

И за пореден път от трибуната на парламента апелира общините да приоритизират за изпълнение по програмата проекти за ВиК, като ги съгласуват с ВиК операторите. Виолета Коритарова напомни, че тези инвестиции са свързани с разходване на публичен ресурс и е в интерес на гражданите да се реализират през общинската програма, тъй като това няма да се отрази на цената на водата.

СВЪРЗАНИ НОВИНИ
Мариана Климентиева е магистър по „Журналистика“ в Софийски университет "Климент Охридски". Кариерата ѝ започва през 2004 г. Работила е за водещи печатни и онлайн издания, сред които в."Телеграф", в."Монитор", stolica.bg, economic.bg. Специализира в ресори като земеделие, икономика и актуални новини, като се стреми винаги да поднася задълбочена и обективна информация. В Аgrozona приоритет са й теми, свързани със съвременните тенденции в земеделието, устойчиво развитие, иновации в аграрните технологии и европейски политики за селските райони.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама