Масова инвазия на кърлежи в Шумен. Следват Марокански скакалци

Златко Златков
Златко Златков
3 Минути

Немските ефективни микроорганизми /ЕМ/ или руският Байкал -ЭМ-1 са безвредни за пчелите при пръскане, според проф.д-р Янаки Караджов

За масова инвазия на кърлежи в центъра на Шумен, съобщава проф.д-р Янаки Караджов, който е еколог и апитерапевт в писмо до Агрозона, премиера Пламен Орешарски, еврокомисарят Кристалина Георгиева, земеделският министър Димитър Греков, МОСВ, БАБХ, и общините. Според него в болниците на града има трима  болни с доказана лаймска болест, а недиагностицираните случаи в страната са хиляди. У нас има огнища на лаймска болест, известни само на инфекционистите, твърди професорът.  Според него предстои нападение и от марокански сакалци, защото се  намираме се в началото на насекомните нашествия, които са най-масови през  края на май и юни. Караджов разказва, че след като скакалците опустошат всяка растителност в Мароко, започват да летят над Тунис и част от тях пресичат Средиземно море в най-тясната му част – при о.Сицилия. По неговото крайбрежие има навигационни и аеронаблюдателни станции, които с радарите си улавят и ятата скакалци, които летят ниско и бавно. В такива случаи особено подходящо е да се напръскат с Немските ефективни микроорганизми /ЕМ/ или руският Байкал -ЭМ-1, които спират летежа им и те падат в морето за храна рибите, препоръчва Караджов.

Тези препарати били най-ефикасното и безвредно средство за борба с всички насекомни вредители, като не само ги унищожават, но и дезинфекцират причинителите на трансмисивни инфекции и зоонози.

Инсектицидите убивали пчелите

Професорът твърди, че в никакъв случай не трябва да се пръска с инсектициди, както гласи инструкцията в общините, защото те убивали пчелите.

В България са констатирани 40 вида кърлежи (пасищен, кучешки, говежди, костенурков и др.) които се активизират в зависимост от околната температура по различно време. Общо съществуват над 850 вида, по-голямата част от които са хамбарни вредители, обитатели на праха в нашите жилища, на растенията и паразити по пчелите.

При съмнения доксициклин

 Според професора, при съмнение, че сме разкъсали кърлежите се инжектира профилактично 200 мг доксициклин (на бременни и деца – амоксициклин или азитромицин). Изваденият кърлеж или част от него поставяме в шишенце, за да го покажем  на паразитолог, който по вида му може да ни ориентира с какво ни е заразил. При съмнение отиваме в ЦЗПБ на бул. Янко Сакъзов № 26, 4 етаж, в Референтната лаборатория по лаймска болест и лептоспирози.

Освен сред природата в големите градове носители на кърлежи са домашните любимци, както и бездомни кучета, котки, гълъби, коне, крави, овце, костенурки и др./А/

СВЪРЗАНИ НОВИНИ
Златко Златков администрира agrozona.bg между 2012 и 2015 година. В неговия профил ще откриете някои публикации на нашите автори в този период сред които Светлана Трифоновска, Марта Йонкова, Анета Стефанова, Диляна Хараланова, Лилия Александрова, Петър Лазов, Георги Джендов и други

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама