Мариана Кукушева: Данък „вредни храни” може да доведе до фалити на фирми и до увеличаване на сивата икономика

Лилия Александрова
Лилия Александрова
3 Минути

Данък „вредни храни” може да доведе до фалити на фирми и до увеличаване на сивата икономика. Това каза Мариана Кукушева, председател на УС на Националния браншови съюз на хлебарите и сладкарите в интервю за агенция „Фокус”.

Националният браншови съюз на хлебарите и сладкарите твърдо отхвърля желанието на което и да е министерство, да налага допълнителни данъци и тежести върху и без това бедстващата хранително-вкусовата промишленост в България, каза още Мариана Кукушева и допълни: “Опитът на държавата да определя полезни и вредни храни е повече от смешен, абсурден и деспотичен. Според нас това е една акция, чийто текст и мотив, да напълним част от липсващите милиони в здравната каса, няма да се случи. Дефицитът ще остане и дори ще се увеличи, защото когато един бизнес не е в състояние да плаща задълженията си към държавата, той не изчезва, а просто минава в сивото пространство на икономиката. България е в едно от челните места за наличие на сива икономика според една последна класация на ЕС. В момента е виден дефицитът в държавния бюджет, който не е малък.”

Според нея “неслучайно текат акции „Не на контрабандата”. Ние ще оповестим една акция, свързана с производство на хлебни, тестени и сладкарски изделия в края на месец септември, тогава, когато нормално започва учебна година и целият цикъл на годината. С оглед на всичко, има европейски регламенти и европейско законодателство, което определя рискът за човешкото здраве при наличието на определени съставки в дадена храна. Идеята да се въвежда този данък е повече от смешна.”

“Що се отнася до това дали данъкът може да бъде акцизен, има специална наредба и европейски регламент за акцизните стоки, в който не влиза абсолютно никаква храна, произвеждана и третирана, както заместник-министър Персенски се изказа. Още повече, че когато един законопроект се изработва, изискването на Европа е категорично, че трябва да участват браншовите организации, които са представители на съответния сектор, за който се отнася определено законодателство. С нас никога, под никаква легална и закономерна форма, не са обсъждани каквито и да било промени в законодателството.”, категорична е Кукушева.

Според Мариана Кукушева данъкът ще причини много фалити на бизнеса: „Когато едни данъци за бизнеса не са възможни, за да не се случи пълен икономически срив в живота на една фирма, тя преустановява дейност и минава в сивата икономика. Това е една форма, която много добре работи, защото в България са създадени отлични условия за развитие на сивия сектор. Въпросът е, че той донякъде е удобен – хората не са на улицата, имат пари в джоба си, покриват някакви сметки. Сивият сектор обаче е много неудобен, когато започнем да говорим за публични финанси, защото държавният бюджет се пълни не от сивия сектор, а от белия.

Лилия Александрова е журналист в „Агрозона“ от 2013 г. Има магистърска степен по Международни отношения и бакалавърска степен по Бизнес администрация. Интересите ѝ са в областта на политическата интеграция и Европейския съюз, агропредприемачеството, образованието, труда и социалната политика.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА