Мариана Кукушева: Българският хляб се работи с най-добрата пшеница, произведена у нас

Мариана Климентиева
Мариана Климентиева
4 Минути

Всякакви спекулации от некомпетентни хора, които твърдят, че хлябът се произвежда от фуражна пшеница, са опит за обругаване на хляба”, заяви председателят на Националния браншови съюз на хлебарите и сладкарите

„Реколтата от зърно е добра като количество. Към момента няма място за притеснение. Поради голямата суша и силното слънцестоене, златното зърно на България е с изключително високи протеинови качества. Надявам се, че това ще доведе до много добър стокооборот за българските земеделски производители. Има години, в които качеството на пшеницата пада заради валежи и влага. Тази година слънцето свърши прекрасна работа.“ Това заяви Мариана Кукушева, председател на Националния браншови съюз на хлебарите и сладкарите, в предаването „Денят започва с Георги Любенов” по БНТ.

Реколтата на зърно тази година е над 6,8 милиона тона.

За вътрешно потребление е необходим около 1 милион тона. Българският хляб се работи с най-добрата пшеница, произведена в България. Всякакви спекулации от некомпетентни хора, които твърдят, че хлябът се произвежда от фуражна пшеница, са опит за обругаване на хляба”, категорична е Кукушева. Тя заяви в ефира на БНТ, че твърдението, че българският хляб се прави от украинска пшеница не е вярно.

„България произвежда в пъти повече пшеница от колкото й е необходимо за потребление. Категорично участваме със самочувствие в Черноморския басейн като пазар. В състояние на война сме, непряко засегнати. До нас две съседни държави съвсем наблизо водят сериозни военни операции. Когато има война, цената на пшеницата се покачва, тъй като хлябът е онази храна, която осигурява продоволствената сигурност за всеки народ. Ние сме облагодетелствани от природата да произвеждаме най-високия клас на зърнените култури,“ сподели Кукушева.

Тя не вярва да има контрабанден внос на украинско зърно.

„В момента цената на пшеницата е изключително ниска и е свързана с преходните запаси, които има всяка страна. Логистиката е много скъпа и не си струва да се транспортира една стока, която е евтина с много скъп транспорт, защото тя става непродаваема. Сигурността , която дава българската пшеница при нейната преработка в мелниците, е нещо, което обезпечава финансовия риск на всеки мелничар. Специално в българските мелници никъде не е засечена преработка на чужда пшеница,“ категорична е Кукушева.

България е износител освен на зърно, и на брашно.

Гърция работи основно с българско брашно. До края на 2024 г. цената на хляба се продава с нулев ДДС. Ако всички останали компоненти се задържат в същите параметри, не очаквам каквото и да е притеснение по отношение на покачване цената на хляба. Но ако в Бюджет 2025 нулевото ДДС на брашното и хляба отпаднат – абсолютно политическо решение, очакваме категорично покачване на цената на хляба с повече от 20%, защото между доставната цена и ДДС винаги има една търговска надценка. Това ще предизвика цената на хляба да има често покачване”, заяви Кукушева.

Масово в европейските страни ДДС за хляба е 0%. По думите й въвеждането на нулева ставка е изсветлило изцяло бранша. „Вече нямаме сив сектор в бранша, а това е огромен икономически ефект”, подчерта тя.

СВЪРЗАНИ НОВИНИ
Мариана Климентиева е магистър по „Журналистика“ в Софийски университет "Климент Охридски". Кариерата ѝ започва през 2004 г. Работила е за водещи печатни и онлайн издания, сред които в."Телеграф", в."Монитор", stolica.bg, economic.bg. Специализира в ресори като земеделие, икономика и актуални новини, като се стреми винаги да поднася задълбочена и обективна информация. В Аgrozona приоритет са й теми, свързани със съвременните тенденции в земеделието, устойчиво развитие, иновации в аграрните технологии и европейски политики за селските райони.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама