Малко стопанства в Русе спазват изискванията при отглеждането на прасета

Васил Русев
Васил Русев
2 Минути

Само 20 стопани в русенско гледат в двора си прасета според изискванията срещу разпространението на африканска чума по свинете. Близо 1 000 обаче не са си регистрирали животните в Агенцията по безопасност на храните и ако се разболеят, няма да получат обезщетения от държавата.

През пролетта започва „зареждане“ с нови прасета и има изисквания, които трябва да се спазват – неща, които не са непосилни, но струват пари и се пренебрегват, предава БНТ.

В община Сливо поле са едни от най-големите свинекомплекси в България, в които се отглеждат близо 100 000 животни. Затова и дисциплината от страна на стопаните в района е най-сериозна.

Валентин Атанасов, кмет на Община Сливо поле: Успяхме да ги убедим, че те трябва да заколят животните, да приберат месото, докато чумата е все още встрани. И в момента имаме само едно – единствено прасе.

През пролетта започва „зареждане“ с нови прасета и има изисквания, които трябва да се спазват – неща, които не са непосилни, но струват пари и се пренебрегват. Стопаните са уведомени, че трябва да разполагат с бетонна площадка 2х2 метра, да купуват животните само от лицензирани производители, да ги транспорат с разрешение на Агенцията по безопасност на храните и да се следят постоянно от ветеринарен лекар.

Свилен Иванов, заместник областен управител на област Русе: Хората трябва да знаят, че ако не е регистриран обектът, не трябва да чакат обезщетение от държавата.

Д-р Георги Дяков, директор на Областна дирекция по безопасност на храните в Русе: Имам чувството, че някои хора искат да видят вирусите, бактерията как атакува някого, но те са невидими и не ги виждаме, като причиняват заболявания.

Затова и се и засилва контрола в личните стопанства. Ограничава се сериозно и достъпа на ловците до тях, тъй като една от големите заплахи е именно пренасяне на заразата от дивите на домашните прасета.

СВЪРЗАНИ НОВИНИ
Avatar photo
Автор: Васил Русев
Васил е журналист в уебсайт и списание „Агрозона“ от август 2018 година. Роден е през 1983 година в Пловдив. Възпитаник е на Националната професионална гимназия по горско стопанство "Христо Ботев" в град Велинград и на Софийския университет "Св. Климент Охридски". Работи като журналист от повече от 10 г., а опитът му е съсредоточен в длъжностите - репортер, редактор и водещ. Личните му интереси са свързани с историята, политиката, природните процеси и спорта.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама