Малките ферми ще стават по-лесно био с новите правила на ЕК

Лилия Александрова
Лилия Александрова
2 Минути

Биопроизводството в разграничителни легла в оранжерии ще бъде постепенно прекратено

Сертифицирането на малките производители в Европейския съюз ще бъде по-лесно благодарение на новата система, която Комисията създава за сертифициране на групи производители. Новите правила, които подготвя Европейската комисия за производство на биологична продукция ще обхващат по-широк набор от продукти, като например сол, корк, пчелен восък, лозови и палмови листа. Ще има също така допълнителни правила за отглеждане на елени, зайци и домашни птици, съобщиха от Европейската комисия. Предвиден е по-единен подход за намаляване на риска от случайно замърсяване от неоторизирани вещества.
Правилата за производство ще бъдат опростени чрез поетапно премахване на редица изключения. Системата за контрол ще бъде подсилена с по-строги превантивни мерки и по-силни проверки по цялата верига на доставки. Производителите в трети държави ще трябва да спазват същите правила като тези в ЕС.

 

Степента на детайлност на тези правила и разнообразието на обхванатите теми изискват интензивен процес на консултации със заинтересованите страни, Европейския парламент и държавите-членки, отбелязва ЕК. Работният план за приемане на цялото вторично законодателство вече беше много взискателен и кризата с коронавируса задължи всички участници да концентрират усилията си върху други належащи въпроси, забавяйки процеса на консултации. Ето защо по-специално Европейският парламент поиска допълнително време, за да осигури подходящ контрол на вторичното законодателство.

Тъй като повечето вторични актове ще бъдат приети в края на 2020 г., би било много амбициозно, един чисто нов регламент да започне да се прилага няколко седмици или дни след публикуването на последните изпълнителни и делегирани актове, особено в контекста на кризата с коронавируса.

Освен това отлагането на влизането в сила на новото законодателство засяга и за трети държави. Това ще гарантира, че те имат достатъчно време да се адаптират към новите правила и са в състояние да продължат да изнасят биологични продукти за ЕС.

СВЪРЗАНИ НОВИНИ
Лилия Александрова е журналист в „Агрозона“ от 2013 г. Има магистърска степен по Международни отношения и бакалавърска степен по Бизнес администрация. Интересите ѝ са в областта на политическата интеграция и Европейския съюз, агропредприемачеството, образованието, труда и социалната политика.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама