Мафията затяга примката на земеделието в Италия

Златко Златков
Златко Златков
4 Минути

Хиляди фермери в Италия се борят да запазят бизнеса си в платежоспособно състояние, изправени пред изнудвания и кражби на организирани престъпни банди, според нов доклад от Италианската земеделска конфедерация (ИЗФ).

Документа представя списък с криминални проявления, засегнали повече от 350 000 фермера и принудили затварянето на 25 000 земеделски стопанства през последните 5 години. Представяйки доклада, председателя на ИЗФ Джузепе Полити заяви, че всеки ден се извършват около 240 престъпления в селскостопанския сектор, носещи на престъпните организации печалба от около 50 млрд. евро годишно. Доскоро, този феномен бе ограничен само на територията на южна Италия, но в доклада се казва, че престъпната дейност се е разпространява „като горски пожар” на територията на цялата страна. Престъпленията биват кражби на оборудване и селскостопански машини, незаконно назначаване на работници и фалшифициране на хранителни продукти. Незаконно клане, измами, срещу ЕС и годишни кражби на около 150 000 добитък допринасят за това, което докладът описва като незаконен контрол във хранителната верига, от производството до дистрибуцията.

Плодородна почва за престъпността

В доклада се обяснява, че селскотостопанство е плодородна почва за организираната престъпност, тъй като позволява да се стигне до сърцевината на дейността, свързвайки я с октопод, чиито пипала могат след това да достигнат до други части от веригата за доставки. В доклада се казва, че мафията и други престъпни организации виждат селскостопанския и хранителния сектор като начин да се излезе извън търговията с наркотици, хазарта, строителството или депонирането на отпадъци.

”Октопода” е насочен в момента към селскотостопанство, като начин да разшири дейността си, чрез упражняване на незаконен контрол върху цялата хранителна верига от фермите до супермаркетите, обясниха от Централното разузнавателно управление (ЦРУ). Това се постига чрез изземване на земеделска земя, разширяване към транспорта и инвестирането в обектите за търговията на дребно. В доклада се казва, че тези дейности ефективно „задушават” пазара, като унищожават конкуренцията и установяват монопол или олигопол, базирани на страх и сила. Веднъж във веригата за доставки, престъпниците са в състояние да контролират цените, изплатени на фермерите, да назначават нелегални имигранти и да задават транспортни и логистични разходи, за да задоволяват собствените си интереси.

Най-често срещаните престъпления, засягащи сектора са свързани с кражбата на оборудване и на селскостопански машини. Кражбата на животни е следващата в списъка, с около 150 000 животни, изчезващи всяка година – основно за незаконно клане. Кражбата на метали е също нарастващ проблем, а манипулацията на водни запаси се използва да експлоатират фермерите в регионите, които най-зависими от напояването.

Фалшивите хранителни продукти е друга област, на която се набляга в доклада, като се посочва, че всяка година незаконно се внасят потенциално опасните фалшиви стоки на стойност над 2 млрд. евро. Конфискации на незаконни и фалшифицирани продукти, като сосове, консервирани домати, макаронени изделия, сирене и зехтин са се увеличи с повече от четири пъти през последните две години.

Източник: Agra Europe

Златко Златков администрира agrozona.bg между 2012 и 2015 година. В неговия профил ще откриете някои публикации на нашите автори в този период сред които Светлана Трифоновска, Марта Йонкова, Анета Стефанова, Диляна Хараланова, Лилия Александрова, Петър Лазов, Георги Джендов и други

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА