Любопитно: Как се стига до направата на меда

Диляна Сувариева
Диляна Сувариева
4 Минути

Макар и толкова сладък продукт медът бива консумиран дори и от хората, които се храня здравословно. Той не само, че предава наслада, но и е много полезен дори, когато се приема в огромни количества. Какъв обаче е процесът до направата на този уникален сладък продукт, издават от Honeypedia.info.

За производството на мед, пчелите използват нектара от медоносните растения. Обикновено предпочитат по- близки дестинации, но в някой случаи се отдалечават до 9 километра. В равнините, където няма много обекти служещи за ориентир на пчелите, те предпочитат да летят на по-къси разстояния. Твърди се, че пчелите са най- ефективни в радиус от 1,5 до 2 км Това е и причина кошерите да не са разположени на по- големи разстояния от местата за паша. Установено е, че на разстояние повече от 3 км пчелите носят само 1/3 от събраното количество. Това се дължи на преумора. Малките медоноснички изпитват затруднения и когато летят над големи водни площи или при неблагоприятни атмосферни условия.

Как се случва целия процес? 

Пчелата засмуква нектара от избрания цвят, съхранявайки го в своя „меден стомах“. На практика пчелите имат два стомаха. Единия е този, който използват като кошничка, за да пренасят и обработват нектара. Нарича се още „медена гушка“ и в нея могат да съхраняват около 70 мг нектар. Другия е този, който използват за храносмилане. За напълването на медните си гушки пчелите трябва да обиколят между 100 и 1500 цветя.

Обработването на нектара започва още в медната гушка, където се обогатява с ензими. Нектара обикновено съдържа около 60-80% вода. Именно тук идва и основния момент за превръщането на нектара в мед. Това става когато тази част от тази вода започне да се изпарява. Ако това не се случи нектара ще ферментира и ще се развали.

Кооперативна работа в кошера

След като пчелата носеща мед пристигне в кошера тя препредава нектара между 50 млади пчели. Тези все още нелетящи пчели задържат нектара в гушките си за около половин час, като по този начин го обогатяват с много ензими. По този начин те изпаряват влагата от нектара, а когато водното съдържание достигне необходимото количество, което обикновено е 35-40%, пчелите го „повръщат“ обратно в килийките.

Водното съдържание продължава да се изпарява и след като нектара е поставен вече в къщичките с пчелни пити. Това се случва с интензивното пърхане с крилцата на пчелите. при този процес те се разделят на две групи като едната изтласква влажния въздух от кошера, а другата вкарва свеж отвън. Благодарение на всичко това в нектара остават не повече от 20% вода. Когато това се случи и количеството на захарозата от действието на ензимите достигне до 5%, тогава нектарът се е преобразувал в мед. Пчелите запечатват меда в килийките с восъчни капачета.

Процесът до появата на меда трае от 1 до 3 дни като това зависи от водното съдържание на нектара, температурата, влажността на кошера, силата пчелното семейство и количеството доставен нектар.

Твърди се, че една пчела произвежда сред 1/12 част от чаена лъжица мед за целия си живот. Това е основателна причина да не хабим непотребно дори една капка от тази чудотворна храна.

Диляна Сувариева учи журналистика в УНСС. Тепърва започва да изгражда професионалния си опит в нашия сектор. Ресорите, с които работи са пчеларство, производство на плодове и зеленчуци. Има интерес и в темите туризъм, околна среда и храни.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА