Лукс и екзотика – от кедровите ядки до богатата макадамия

Агрозона
Агрозона
4 Минути

Наред с типичните за българския климат и географски ширини черупчести плодове, на пазара отдавна се предлага богата гама от екзотични ядки, идващи от хиляди километри разстояние. Сред тях са видове като макадамия, бразилски орех, годжи бери, кашу, кедрови ядки… Последните всъщност са ядливите семена на особен вид иглолистни дървета. В Европа се добиват от иглолистното дърво Pinus pinea (италианска пиния), но най-важна за добива и износа на кедрови ядки в световен мащаб е корейската пиния, която се отглежда в Северен Китай.
Кедровите ядки са

най-богати на лесноусвоими протеини.

Те са с повишено съдържание на аминокиселини, предимно аргинин. Имат високо съдържание на витамини (А, Е, F и от групата В) и минерали (мед, магнезий, манган, силиций, калий, фосфор, калций, йод, желязо, цинк, натрий и много други). Маслото на кедровите ядки е с голямо съдържание на полиненаситени мастни киселини, особено линоленова. В състава им влизат още глюкоза, фруктоза, захароза, скорбяла, декстрин, целулоза и други.
Кедровите ядки подобряват обмяната на веществата, оказват благотворен ефект върху функционирането на сърдечно-съдовата, храносмилателната, нервната и отделителната система. Те са силен афродизиак и влияят положително на мъжката потентност. Укрепват мускулатурата и засилват процесите на растеж на организма.
Заради уникалния си екзотичен вкус кедровите ядки са предпочитана добавка към много ястия и сосове. С тях се приготвя популярния сос песто, ястия с месо, риба, ориз, спагети и зеленчуци. Кедровите ядки се използват дори в сладкарството за приготвяне на шоколад и различни десерти.
Макадамията може заслужено да се нарича кралица на ядките, тъй като е най-скъпата в света. Основната причина за високата ѝ цена е бавният процес по отглеждане. Има десет вида дървета макадамия, но

само два от тях раждат ядките, които можем да консумираме.

Отнема между 7 и 10 години едно дърво да започне да дава ядки. Макадамията има твърда обвивка, която обикновено трябва да се маха на ръка, което прави процесът по отглеждане и обработване още по-трудоемък и скъп.
Миналата година цената на макадамията достигна рекордни стойности в САЩ, а Китай, който внася доста големи количества, вече започна собствено отглеждане. Търсенето обаче все още надхвърля предлагането.
Макадамията има редица полезни вещества за организма. Помага за понижаване на холестерола и намалява риска от сърдечни заболявания и инсулт. Поради високото съдържание на мононенаситени мазнини маслото от макадамия е фаворит сред топ готвачи по света. Освен това то има по-висока точка на загряване от зехтина, което означава, че може да се готви при по-високи температури без да се разгражда и губи вкуса си.

100 грама ядки макадамия съдържат 718 калории,

така че категорично не стават за хрупане между другото, докато сте пред компютъра, например. Това обаче не означава да ги избягвате. Консумацията на тази ядка не само носи наслада на сетивата, но има редица ползи за здравето. Широкият спектър от полезни вещества, сред които фолиева киселина, желязо, протеини, рибофлавин, ниацин, витамин А имат противовъзпалителни, антисептични и подхранващи свойства за организма, така че е препоръчително да включите макадамията в менюто си.

Автор: Любомира ТОНЕВА

ЕТИКЕТИ:
Avatar photo
Автор: Агрозона
Agrozona.bg e информационен сайт, който представя последните новини и анализи в сектор „Земеделие”, Хранително-вкусовата промишленост и предприемачество в селските райони. Тук ще откриете полезна информация, свързана с възможностите за национално и европейско финансиране на българските фермери, промени в българското и европейското законодателство и тенденциите в селското стопанство в България, Европейския съюз и по света.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА