Лозарите, настояли за авансови плащания по “Преструктуриране и конверсия на лозя”, подават заявления

Юлиана Стоичкова
Юлиана Стоичкова
3 Минути

104 заявления за близо 30,5 млн. лева са подадени по най-желаната лозарска мярка

Лозарите, които са кандидатствали по мярка „Преструктуриране и конверсия на лозя“ от Националната програма за подпомагане на лозаро-винарския сектор за периода 2019-2023 г., и са заявили авансово плащане, трябва да подадат заявления за това в срокове, стартиращи от септември. Кандидатите, избрали да получат аванс в рамките на финансова 2021 г. (до 15.10.2021 г. вкл.) трябва да депозират заявление за авансово плащане до 1 октомври 2021 г. включително. Бенефициентите, избрали да получат аванс през финансова 2022 г., могат да депозират заявление за авансово плащане до 15 декември 2021 г., но не по-рано от 16 октомври 2021 г.

Авансовото плащане за всички кандидати е размер на до 80% от договорената финансова помощ. За целта, след сключване на договорите с ДФ „Земеделие“, бенефициентите трябва да предоставят копия от разходооправдателни документи, доказващи, че изпълнението на инвестицията е започнало, както и оригинални банкови гаранции, учредени в полза на ДФЗ. Банковите гаранции трябва да са в размер от 110% от исканата за авансово изплащане сума. Срокът на тяхната валидност следва да не е по-малко от 4 месеца след изтичане на срока за изпълнение на всички дейности по договора.

В рамките на двата приема по мярка „Преструктуриране и конверсия на лозя“ са приети 104 заявления за предоставяне на финансова помощ. Общата стойност на заявената инвестиция по тях е близо 30,5 млн. лева, а максимално допустимата финансова помощ – близо 27,5 млн. лева. По първия прием, проведен от 29 юли до 4 август 2021 г. се приемаха документи за финансова помощ, предвиждащи авансово плащане за 2021 г. и приключване на дейностите през финансовата 2022 г. Вторият прием се състоя от 30 юли до 12 август 2021 г.

И през настоящата година се запазва увеличен размерът на финансовата помощ по мярката – до 90% от стойността на одобрената инвестиция. Няма промяна и в допустимите за финансиране дейности.

Максималният размер на разходите за проект или проекти, подадени от един кандидат в рамките на един прием, е до 1,5 млн. лв, а за организации – 3 млн. лв.  Максималният размер на всички разходи по проекти, подадени от един кандидат за целия период на Националната програма, е 4,5 млн. лв.

 

СВЪРЗАНИ НОВИНИ
Юлиана Стоичкова завършва Факултета по журналистика на СУ „Св. Климент Охридски“. Дълги години се занимава с печатни медии в областта на градинарството и цветарството. В agrozona.bg приоритет са й производството и пазарите на плодове и зеленчуци, лозарството и винарство, пазарът на земя и хоби градинарството.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама