Ловците са инвестирали 7 млн. лв. в грижа за дивеча през 2016 г.

Георги Узунов
Георги Узунов
9 Минути

Един ден преди откриването на новия ловен сезон, „Агрозона“ разговаря с новоизбрания председател на Националния ловно-рибарски съюз (НЛРС) инж. Васил Василев. Наскоро той пое управлението на най-голямата и най-старата неправителствена организация у нас, в която членуват 147 ловни и риболовни сдружения и клубове по интереси, които обединяват общо 126 000 ловци и риболовци. Тази година Съюза отбеляза 119 години от основаването си.

Какво стопанисва НЛРС?

Сдруженията, които са членове на нашата организация стопанисват около 78 % от ловната територия на страната, което е изключително висок процент. Отглеждаме основните видове дивеч, които се срещат в отделните региони. На някои места има основно дребен дивеч, на други места едър, който може да е благороден елен, дива свиня и др.

Как се финансира организацията?

Самофинансираме се. Нямаме преки субсидии от държавата или от други външни донори. Ловците заплащат няколко вида вноски, като първата е членския внос, който в голямата си част отива за издръжка на ловните сдружения, за разходи за гориво, материали, фуражи за дивеча. Втората вноска е за стопанисване, която е в размер на 50 лв. на всеки ловец. От нея 30 % или 15 лв. отиват в държавния бюджет, а останалите се инвестират за разселване, дивечови ниви, направа на убежища и укрития. Третата вноска е когато ловците ловуват, те заплащат стойността на издадените разрешителни, от които 50 % се реинвестират в дивата природа. За изминалата година по наши разчети ловците от нашата организация са инвестирали в дейности за грижа за дивеча повече от 7 млн. лева.

Какви са вашите амбиции като председател на Съюза?

Амбициите ми са в посока да успеем да наложим и затвърдим авторитета на организацията както в национален, така и в международен план. Да извършим няколко изключително важни и необходими промени в действащото законодателство, които да прекратят лоши практики и да създадат необходимите предпоставки нашите членове спокойно и ползотворно да осъществяват своята дейност. Най-важното нещо, което ние не успяваме да създадем, е да запознаем обществото с дейността си, с това, че ловецът е преди всичко природозащитник и едва след това той получава правото да ловува и отстрелва дивеча. Има изграден негативен образ на ловеца сред обществото, което смятам, че с адекватна медийна политика ние трябва да променим. Не на последно място трябва да запалим бъдещото поколение с редица инициативи, като риболовни състезания, работа за развитие на ловната стрелба и др.

Споменахте законодателни промени. Какви са конкретните проблеми, които трябва да се решат?

Те са в няколко посоки. На първо място е необходимо да се предприемат мерки, които да създадат респект сред бракониерите. Поради действащото сегашно законодателство, което не отдава необходимата тежест на този тип нарушения и изградена съдебна практика в редица съдилища в страната, голяма част от тези нарушения се наказват само с административни санкции. Те много често отпадат поради грешки в създаването на актовете от страна на контролните органи и съответно бракониерите не понасят абсолютно никаква наказателна отговорност. Това от своя страна действа много демотивиращо и увеличава размера на бракониерските набези. Ние не можем да приемем това, защото то е кражба от цялото общество – не сме потърпевши само ловците. Нашето предложение е да се завиши и инкриминира това деяние. То и в момента е инкриминирано, но санкциите са много пожелателни и при чисто съдебно минало обикновено не се образува досъдебно производство за такъв тип нарушения и престъпления. Ние предлагаме да се завишат санкциите и да се създадат специални занижени прагове на същественост, защото в Наказателния кодекс има обща формулировка, в която размера на нанесената щета се изчислява в брой на минимални работни заплати. Нарушенията спрямо дивата природа много често са много по-ниски като оценка и затова бракониерите не понасят реално отговорност, а получават актове. Трябва да се създадат адекватни прагове за този тип нарушения, за да може извършителите да понесат своята отговорност.

Има и много порочни практики. В последните години, когато бизнесът започна да стопанисва ловни територии, на много места бяха създадени заградени площи за организиране на ловен туризъм. В тях се улавят най-често диви прасета от природата, вкарват се в тях и вътре биват отстрелвани от редица платежоспособни господа, което няма нищо общо с философията и логиката на лова. Отделно от това, унищожава се популацията на свинята в редица части на страната, което беше и причината през 2015 г. ние да организираме протест пред НС.

Какво е състоянието на дивечовите запаси?

Дивечовите запаси у нас ежегодно бележат ръст. Данните показват, че има силно изразен регионален характер в състоянието на дивеча – има региони, в които тенденциите са негативни. Основен лимитиращ фактор се оказа активната земеделска дейност и начинът, по който тя е регламентирана в настоящото законодателство. Земеделците в стремежа си да усвоят максимално обработваемите площи, а също и да добият максимален добив от тях, прилагат изключително силни и мощни препарати за растителна защита, които водят до отравяне на дивите животни. От друга страна се работи с високоефективна техника, която прогонва дивеча.

 Ръст не бележи единствено популацията на заека. В последните години при него има застой и дори лек спад. Голяма част от прираста му става жертва на незаконно ловуване от бракониерски набези. Той е най-голямата ни грижа – как да стабилизираме запасите му.

 Най-голямо увеличение пък има при популацията на дивата свиня. Тя е най-атрактивният ловен обект за нашите членове и съответно се полагат най-големи грижи за стопанисването на вида. Другият едър дивеч също се увеличава, но тъй като интересът към тях не е толкова голям, както към свинята, темповете са по-бавни.

Какви мерки предприема НЛРС?

Националния ловно-рибарски съюз има собствена програма за разселване на дивеч и благодарение на нея вече 13-14-а поредна година ежегодно се разселват близо 150 хиляди броя ловни птици от видовете фазан, яребица, полудива патица, тракийски клик. От няколко години назад разселваме и едър дивеч – най-често елен-лопатар, муфлон и дива свиня. С тази политика ние поддържаме и възстановяваме популациите на тези животни по местата, където не са в достатъчно количество. За дейността българските ловци ежегодно инвестират повече от 2 млн. лева.

Утре предстои откриването на новия ловен сезон. Какво ще посъветвате ловците?

Подготвяме се за едно ползотворно откриване и си пожелаваме той да премине без инциденти и да бъде успешен за всички.   По време на сезона най-важно е да се спазват  правилата за безопасно боравене с оръжие, защото в последните години зачестяват смъртните случаи или наранявания на ловци. Когато излизаме на лов най-важно е не каква слука ще имаме, а да се приберем живи и здрави при семействата след края на деня. За съжаление, в годините назад имаше не един случай, в който поради нарушаване на правилата много хора се нараниха, включително и някои загинаха. Надяваме се, че със разяснителните кампании, които провеждаме ще направим ловците по-отговорни и няма да се стига до нови инциденти.

ЕТИКЕТИ:
Георги Узунов е в сферата на журналистиката от 7 години. Работил е за национални медии като Радио "Фокус", Дарик Радио и Националното радио. Завършил е бакалавър "Журналистика" в Софийския университет, а магистратурата му е в специалност "Журналистика, Продуцентство и Финанси".

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА