Лилиум в контейнер – идеален за балкона и малкия двор

Екип на Агрозона
Екип на Агрозона
3 Минути
лилиум 1
Малките минуси: Почвата в контейнера се загрява и съхне по-бързо отколкото в градината. Затова при подобно отглеждане възникват и някои проблеми. Растенията задължително се нуждаят от по-интензивно поливане, а също така и от подхранване с хранителни добавки. През зимата пък съдът трябва да се прибере вкъщи.

Ако вашата градина е разположена само на балкона или имате малък двор с много плочки и малко място за цветя, отглеждането на лилиум в контейнер е идеална възможност да се наслаждавате на красивото цвете, въпреки необичайните условия за отглеждане. Тази технология е нещо средно между стайното цветарство и отглеждането на лилии на открито. Лилиумът е луковично растение и се сади по принцип на средна дълбочина. Най-добре се хваща в периода март-април или на есен през октомври-ноември.

Най-простите контейнери може да си направите от големи бутилки от минерална вода, достатъчно е да изрежете горната част и да направите дупки на дъното на шишето. Може да си изберете и голяма хубава саксия, но и в двата случая е необходимо да се направи дренаж на дъното. Той може да бъде от натрошени стари глинени саксии, малки камъчета или друг подобен материал. Почвената смеска може да е подготвена от градинска пръст. Глинестите почви са неподходящи!

10 причини да отглеждане лилиум в контейнер

  1. Понякога условията в градината не позволяват да се отглеждат лилиуми. Такива са местата, които се наводняват през пролетта или имат по принцип проблеми с дренажа. Засаждането в контейнер предпазва от излишната влага и предотвратява загниването на луковиците.
  2. Контейнерната технология позволява градината и балкона да се украсят с цъфтящи лилии във всеки ъгъл. Може да се украси сивата циментова пътека или да се създадат групи, в които са комбинирани по няколко ефектни растения.
  3. Някои лилиуми имат специфични изисквания към средата, в която виреят. Затова отглеждането им в контейнери позволя да се осигурят необходимите параметри – състав на субстрата, светлина, температурен режим и др.
  4. Колекционерите имат възможност да изолират новите си находки в колекцията, както и да отглеждат под зоркия си поглед редките и капризни екземпляри.
  5. Използването на контейнери ни избавя от необходимостта да прекопаваме земята при подготовка за засаждане на луковиците. Саксията може да се сложи на масата или стол и да се избавим и от излишното натоварване на гърба.
  6. В този случай битката с плевелите и неприятелите е много по-лесна.
  7. Лилиумите в саксия много по-лесно се защитават от промени във времето, особено от ранни застудявания през есента.лилиум 2
СВЪРЗАНИ НОВИНИ
Agrozona.bg e специализиран новинарски сайт за бизнес и земеделие. Нашата цел е да информираме своите читатели за новостите и добрите практики в агробизнеса у нас и по света. Agrozona.bg Ви предоставя експертни анализи и съвети за успешна реализация в сектора, а също така информация за важни срокове и събития. При нас ще намерите още и интересни и полезни съвети за вашето хоби. Екипът на Агрозона подготвя цялото съдържание на сайт и списание Агрозона. В него участват 4 журналисти, както и стажантите, които се учат на аграрна журналистика в редакцията на Агрозона

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама