Лесовъди отглеждат „дървета на бъдещето” за висококачествена дървесина и щадяща сеч

Златко Златков
Златко Златков
6 Минути

Лесовъдите в природен парк „Странджа” отглеждат “дърветата на бъдещето”, с които подобряват устойчивостта на горите по нов метод – така нареченият Саарландски метод за отглеждане на млади гори. Това е устойчив подход за добив на едра висококачествена безчепова дървесина, опазващ природата, според репортер на в-к „Дневник”. Идеята всъщност е да се произвежда висококачествена и скъпо-струваща дървесина, като се влагат малко средства при високи стандарти за опазване на природата като се заложи в развитието на т.нар. дървета на бъдещето, а не да се сече наред цялата гора. Според лесовъдите само няколко избрани дървета осъществяват с пъти повече обществен ресурс вместо да се унищожи цялата гора за дърва за огрев.

Методът се практикува успешно в областите Елзас и Лотарингия на Франция и в немската провинция Саарланд, Германия. Отгледаната така дървесина има гладки стволовете, с голям диаметър, годишните кръгове са равномерни,  многократно по-скъпа е от  традиционната. От 2010 г. Саарландският метод се прилага като част от проекта на WWF-България и Изпълнителната агенция по горите за опазване и възстановяване на ценни природни местообитания край реки и влажни зони в десет защитени територии. Изборът на мястото не е случаен – невисоката крайморска планина Странджа е един от най-големите непрекъснати нископланински горски масиви в Европа, а естественото възобновяване на видовете е много добро. Тук няма нужда от нови насаждения, а от качествено отглеждане на съществуващите млади гори.

Венелин Радков – експерт по горите, лесовъд и дългогодишен директор на стопанството, обяснява избора му с качествата: “правостъблено, жизнено и самоокастрено”, няма разклонения и клони по стъблото, но има по-широка корона. За да бъде едно дърво силно, трябва четвърт от цялата му височина да бъде “самоокастрена”, а другите три-четвърти да са заети от короната,  особено важна за развитието на растението. В рамките на 50 до 70 години дървото на бъдещето може да достигне диаметър между 40 и 50 см само за 50-60 години, иначе тези размери се достигат за над 150 години.

Проблем е, че в момента в отчетите за дърводобив в горските стопанства за последното десетилетие делът на едрата строителна дървесина намалява главоломно. През 60 и 70-те години само в това стопанство се сече между 170- 200 хил куб м годишно и половината от продукцията е била едра строителна дървесина. През последните години за цялата дирекция на Странджа делът й вече е 2-3%, всичко останало е масова дървесина (дърва за горене и технологична дървесина).

Отглеждането на “дърветата на бъдещето” излиза по-евтино, защото се работи точково, около 3-5 дървета на декар, не се отглежда цялата площ. На местата със защитени видове като странджанска зеленика и бясно дърво (странджанско бясно дърво), не се провеждат никакви методи, дори и тази щадяща сеч.

Саарландският метод

В Саарландската концепция е заложено и да се подобри устойчивостта на горите с дървета на еднаква височина (където корените и короните си пречат взаимно). При евентуални климатични смени “равните гори” са много по-неустойчиви и при силен вятър всяко дърво с малка корона и недобре развити корени пада и на принципа на доминото – закача следващото. Радков припомня за случая с неочакваната, но запомняща се снежна буря на 17 октомври 2011 г., когато масовият тежък и мокър октомврийски сняг пада в цялата страна и води до масови снеголоми и снеговали. Именно избраните по този метод дървета в Странджа оцеляват, докато останалите се пречупват под тежестта на обилния мокър сняг и силен вятър.

Около “дървото на бъдещето”, се набелязват и няколко “конкурентни дървета”, които пречат на развитието му. Те се отстраняват с природосъобразни методи, ползват се ръчни инструменти, с които не се вдига шум, дори и през гнездовия период на птиците.

В първата фаза на метода лесовъдите не добиват дървесина, а само забавят развитието на конкурентните растения, които са в близост до “избранниците” като се опръстеняват. Маха се само част от кората и така те се оставят да отмрат, но това се случва постепенно – за няколко години. Работи се само с ръчни инструменти, не се вдига шум, не се безпокоят гнездящите птици и останалите животни, казва Венелин Радков и вади въпросните инструменти, за да ни демонстрира как точно се случва това.

Мъртвите прави дървета като дом

Увеличението на мъртвата дървесина в гората, която предоставя 60% от необходимите веществата за плодорието на почвата там, е друг положителен момент при този метод. Дърветата с прекъсната кора постепенно изсъхват и стават дом на важни видове насекоми, прилепи, птици. “Доказано е че дърво, което е мъртво, но продължава да стои право на корен е десет пъти по-полезно за видовете, привързани към мъртвата дървесина в сравнение с поваленото дърво,” разкрива Иван Камбуров от дирекция Природен парк Странджа. Така тези “мъртви домове” ще изплъняват своята екологична роля поне още 6-7 години. Ако пък изнасяме мъртвите клони и дървета от нашата гора, я обричаме на дисбалнас.

Златко Златков администрира agrozona.bg между 2012 и 2015 година. В неговия профил ще откриете някои публикации на нашите автори в този период сред които Светлана Трифоновска, Марта Йонкова, Анета Стефанова, Диляна Хараланова, Лилия Александрова, Петър Лазов, Георги Джендов и други

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА