Купуваме все по-некачествени храни, предимно от внос

Юлиана Стоичкова
Юлиана Стоичкова
3 Минути

Небалансираното развитие на индустриалното производство на храни и небалансираното разпределение водят до поскъпване на храната

„Задълбочава се опасна тенденция заради високите цени на храните. Спадането на разнообразието на храни в потребителската кошница води до предпочитането на храни с по-ниски цени.“, коментира доц. Десислава Димитрова от Института по биоразнообразие и екосистемни изследвания при БАН, в ефира на БлумбъргТВ. „Качествените храни не са евтини. Възможността да се постигне ниска цена на храната е резултат на земеделието или от несправедливо заплащане на производителите на тези храни.“

Според нея влошаването на качеството на хранене води в дългосрочен план до това отново да сме първи в ЕС по сърдечно-съдови заболявания и свързани с храненето болести. Българинът в последните години не консумира достатъчно плодове и зеленчуци. Имаме малко национално производство, но произведеното не стига до пазара.

Пазарът показва, че цените на храните все повече се повишават. Причините за по-високите цени на храните по света и в България са комплексни. България не е автономна държава по отношение на храните и няма как да не отразява световните тенденции. По отношения на храните, ние разчитаме много повече на внос, а това създава допълнителни трудности, допълни още доц. Димитрова.

Световните цени на храните са се покачили за втори пореден месец през септември и са достигнали 10-годишен връх, стимулирани от поскъпването на зърнените култури и растителните масла, съобщи наскоро организацията по прехрана и зeмеделие към ООН.  Индексът на цените на храните на ФАО, който проследява международните цени на най-търгуваните хранителни стоки, достигна 130 пункта миналия месец. Това е най-високата стойност от септември 2011 г.  – на годишна база цените са се повишили с близо 33%.

Според нея повишаването на цените на стоките с кризата в резултат на пандемията от коронавируса, както и локалните фактори. Дори реколтите на някои от зърнените култури като пшеницата през годината да са добри и рекордни, цените вероятно се повишават, защото суровината се изнася.

В света най-засегнатите общности са тези, които зависят от индустриално произведената храна, коментира още доц. Димитрова. Те нямат свободата да избират храна и се купува това, което им се предлага, на съответните цени. Небалансираното развитие на индустриалното производство на храни и небалансираното му разпределение е една от причините за поскъпването на цените на храната, категорична бе доц. Десислава Димитрова.

Юлиана Стоичкова завършва Факултета по журналистика на СУ „Св. Климент Охридски“. Дълги години се занимава с печатни медии в областта на градинарството и цветарството. В agrozona.bg приоритет са й производството и пазарите на плодове и зеленчуци, лозарството и винарство, пазарът на земя и хоби градинарството.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА